Uzaktan eğitim sürecinde derslerdeki başarıyı arttırmanın yolları

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Uzaktan eğitim döneminde öğrencilerin daha başarılı olması için bazı küçük yollar deneyebilirsiniz. Öğrencileri sıkmadan ve onları motive ederek bu başarıyı sağlayabilirsiniz. Çocukların ev ortamını okul ortamına dönüştürmeleri çok önemli. Çocuklar ders esnasında kendilerini okuldaymış gibi hissedip, sıkılmadan ders işlemeleri gerekmektedir. Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler ve öğretmenler fazlasıyla ekran başında kalacaklarından dolayı, ders sürelerinin kısa tutulması hem öğretmen hem de öğrenciler için olumlu olacaktır. 

 Uzaktan Eğitimde Başarıyı Sağlamanın Yolları ise Şunlar,

- Tatil Bitti Ders Başladı Mesajı Verilmeli 

Çocukların okula gidecekmiş gibi aynı saatte uyuyup uyanmaları, her zamanki gibi kahvaltılarını yapmaları ve eğer mümkünse okul kıyafetlerini giyerek tablet veya bilgisayarlarının başına geçmesi gerektiği belirtiliyor.  Çocukların genelde okul üniformaları yerine pijama veya eşofmanla derslere katılmak istediği ancak en azından günlük kıyafetlerle derslere geçilmesi gerektiği belirtiliyor. 


 
Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocuğa okulun başladığı ve tatilin sona erdiği mesajının verilmesidir, yüz yüze eğitimde taşımış olduğu sorumlulukların uzaktan eğitimde de aynı şekilde geçerli oldu belirtilmelidir.

 -Pandemi Eğitim Rutinini Değiştirdi 

Uzmanlar hiperaktivite bozukluğu olan çocukların uzaktan eğitimde bazı dezavantajları olduğunu belirtti. Buna göre önceden çocuklar sabah uyanıp kıyafetlerin değiştirip okula gittiklerinde, bir rutin sisteme sahiptiler ve bu durum çocuklar için disiplin sağlıyordu. Uzaktan eğitimde ise ev ortamında ders görüyorlar ve ev ortamında gelen en ufak bir ses bile çocukların dikkatini dağıtabiliyor.

-Ders Süreleri Kısa Tutulmalı

Uzmanlara göre uzaktan eğitim döneminde ders süreleri kısa tutulmalı, özellikle hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklar için ders sürelerinin minimum düzeyde tutulması gerekmektedir. Uzmanlar, 40 dakikalık uzaktan eğitimin oldukça uzun bir süre olduğunu ve bu sürenin 20 veya 30 dakika arasında olması gerektiğini, ders aralarının 15 dakika kadar olması gerektiğini sık sık mola verilmesinin çocuklar için yararlı olacağını belirtiyor.

,-Evdeki Ders Ortamı Oldukça Önemli


Derse başlamadan önce odanın havalandırılmasının çocuklar için önemli olduğu, daha sonrasında ise ders çalışılacak veya uzaktan eğitimin olacağı oda sessiz bir hale getirilmelidir. Odada çocukların dikkatini dağıtacak herhangi bir nesne olmamalıdır. 


 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al