google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Sevgili öğretmenim gel bu yıl ilk hedefimiz öğrencilerle bağ kurmak olsun. Bunu nasıl mı yapalım?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Mesela;
Bu yıl öğrencilerimize kendimizden bahsedelim. Öyle sadece adını, branşını ve nereli olduğunu falan söylemekten bahsetmiyorum. Kendimizden yani insan olarak nasıl biri olduğumuzdan, sevdiklerimizden, sevmediklerimizden, değerlerimizden, ilkelerimizden ve bu ilke ve değerler için yaptıklarımızdan bahsedelim.

Bunu öyle içten bir samimiyetle ve rahatlıkla yapalım ki öğrencilerimiz hissetsin bizim de onlar gibi bir insan olduğumuzu, her konuda başarılı veya kusursuz olmadığımızı ve onlardan da kusursuzluk veya sürekli başarı beklemediğimizi…
ONLARDAN BEKLEDİĞİMİZ EN DEĞERLİ ŞEYİN; ÖĞRENMEYE HEVES DUYMALARI VE İLERLEMEYE GAYRET GÖSTERMELERİ OLDUĞUNU NETLİKLE GÖSTERELİM.

Her insanın kendine has öğrenme tarzı ve hızı olduğunu bildiğimiz, bunu onları yakından tanıma gayreti göstererek takip edeceğimiz ve her bir ilerleme adımını takdir edeceğimiz konusunda bize güvenmelerini sağlayalım.

Her bir öğrencimizin kişisel özelliklerine ilgi duyduğumuzu, ona değer verdiğimizi ve bize güvenebileceğini bilmesi konusunda elimizden gelen gayreti hiç bıkmamacasına büyük bir sabır ve insana duyduğumuz saygıyla göstermek en büyük hedeflerimizden biri olsun.

Belki sınavlarda beklenen puanı tutturamayan ama ilerleme için gayret ve insani özellikler açısından ahlaklı davranışlar gösteren öğrencilerimize de büyük önem verip, takdir ederek yaşamın sadece diploma ile değil ahlaklı güzel kişilikte insanlarla daha anlamlı olduğunu hissettirelim.

Biz kendimizden bu derece samimi ve rahatlıkla bahsettikten sonra;
Hangi yaş grubu veya öğrenim düzeyinde olursa olsun bu yıl girdiğimiz her sınıfta öğrencilerimizle tek tek tanışalım. Ama bunu öyle biz masada oturup, ona sırasından seslenip adını sorarak yapmayalım.
Adını söyleyelim ve yanına gidelim. İster şöyle kocaman bir sarılalım, ister sadece bir tokalaşalım. Ama mutlaka yanında yakınında ve gözlerine bakıyor olalım.

Sonra ona;
- Hadi bize kendinden bahset. Kimsin sen, neleri seversin?
- Hangi alanlarda daha başarılı olduğunu düşünüyorsun?
- Yapmaktan en çok zevk aldığın şey ne?
- Kendine örnek aldığın biri var mı?
- Bu dünya da değişiklik yapmak istediğin bir alan var mı? gibi sorular soralım.

BİZ ÖĞRETMEN OLARAK EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HEMEN İLK DERSLERDE ÖĞRETİM İLE DEĞİL DE ÖĞRENCİ İLE SAMİMİ VE OLUMLU DUYGUSAL BAĞ KURMAK İÇİN;
KENDİNİ ANLATMA, TANIMA VE PAYLAŞMA FIRSATLARI İLE DOLDURURSAK ÖĞRENCİLER HEM BİRBİRLERİ İLE HEM ÖĞRETMENLERİ İLE ÇOK DAHA YAKIN, GÜVENE DAYALI VE DEĞERLİ HİSSEDEREK İLİŞKİ KURABİLİRLER. BÖYLE BİR İLİŞKİ TÜM YIL İÇİN GEREKLİ OLAN ÖĞRENME ZEMİNİNİ OLUŞTURMAK İÇİN YAPILABİLECEK EN DEĞERLİ ÇABA OLUR…

Sevgilerimle…
Sema Deniz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol