MEB Öğrenci Gezilerini İptal Etti

Çin'de başlayıp hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs tüm insanlığı tehdit ediyor. Ülkeler koronavirüs yüzünden tedbir almaya devam ediyor. 

Ülkemizde hala koronavirüs görülmesede, yetkililer önlemlerini her alanda almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı resmi bir yazı ile koronavirüs tehlikesi için öğrenci gezilerini iptal etme kararı aldı. 

13 ülkede okullar kapatıldı. Türkiye’deki okullar da öğrencilerin katılacağı yurtdışı gezilerini, velilerin kaygıları nedeniyle tek tek iptal ediyor.

Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği Başkanı Aslıhan Özenç’le bu konuyu konuştum. Özenç, salgının Avrupa kıtasında en yoğun yaşandığı İtalya’da yurtdışına eğitim amaçlı çıkışların hükümet kararıyla nisan ayı sonuna kadar yasaklandığını hatırlatarak şunları söylüyor:
“Salgınla ilgili olarak, yurtdışındaki eğitim kurumlarının da çeşitli önlemler aldığını görüyoruz. Özellikle salgının yayıldığı veya etkili olduğu Çin, Kore, İtalya ve İran gibi ülkelerden öğrenci kayıtları ve uluslararası pazarlama departmanı çalışanlarının bu ülkelere ziyaretlerini durdurmak; öğrenci, öğretmen ve çalışanları hastalık ve belirtileri hakkında bilgilendirmek; öğrencilerin sağlık durumlarını daha yakından takip etmek gibi önlemler, yurtdışında hemen her okul tarafından hayata geçiriliyor. Mart ayı sonunda yapılacak dünyanın en büyük eğitim konferanslarından biri olan APAIE (Asya pasifik odaklı) geçen hafta iptal edildi. Ancak mayıs sonu St Lois’de gerçekleşecek olan, daha da büyük, 10 bini aşkın uzmanın katıldığı Kuzey Amerika odaklı eğitim konferansı NAFSA şimdilik yapılacak gibi. Amerika’daki birçok okul ise gelecek olan ülkeye göre risk seviyeleri belirledi ve bu ülkelerden gelecek öğrencileri 14 gün karantina sonrası eğitime başlatacağını bildirdi. Türkiye Amerika’nın yaptığı bu risk sıralamasında bulunmuyor. Ama asıl sorun şu an itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara gönderilen seyahat yapılmamasına yönelik tavsiye yazıları. Bu da yurtdışına öğrenci gönderen acentelerle okulları ve velileri karşı karşıya getirdi.”

Nuran Çakmakçı

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gülsüm 2 hafta önce

Bence okullar tatil edilmemelidir çünkü çocuklar yine dışarı çıkacaklar evde tıkalı kalmayacaklar

banner14

banner13