HÜMANİZM VE EĞİTİM 

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

                               
     Hümanizm, insanın onuru ve her şeyden önce insanın önemine vurgu yaparken eğitimin temel amacı insanı  insanca yaşamak kılmak amacı güdüyor. Eğitim, bunu işlevleriyle yapıyor. Beklendiği üzere, eğitimin işlevleri sosyalleşme, ekonomi, siyasallaşma ve kişinin bireyselleşmesiyle ilgilidir. 
     Eğitim kurumu sosyal kurumu, sosyal normları, değerleri bireye kazandırarak toplumun etkin bir üyesi olarak kılıyor. Toplumun etkin bir üyesi olması insanca, uygarca bir yaşam benimsemesi anlamına gelir ki; bu da hümanizmin her şeyin ölçüsü insan olduğu gerçeği ile örtüşüyor. 
     Diğer taraftan, bilinçli üreticiler ve tüketiciler yetiştirmek eğitimin temel sorumluluğudur. Burada insanın etkinliğinin önemi vurgulanıyor. Bu açıdan da eğitim hümanizm ile ilgisi bulunuyor. 
     Yine, birey açısından önemi bireyselleşme ile kendini gösteriyor. Eğitim süreci, bireyselleşmeyi sağlayarak bireyin özgür yaşamasına neden oluyor. Kişinin bireyselleşmesi demek  özgürleşmesi demektir. Bunun da insanın yaşamı, onuru için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. 
     Aksi halde bağımlı yaşamak anlamına gelir ki bir insan yaşamı için tehlikeleri saymakla bitmez.   

 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
hümanizm eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol