google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Hayatta kalmak için; Öğrenin!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir tanesi bilmem şu fabrikanın sahibi dedi, diğer şu markanın, diğeri şu firmanın ki söyledikleri firmalar televizyonlarda reklamı dönen firmalar.. En son geldim sınıfın en haylazına.. Senin baban ne iş yapıyor. Çocuktan önce sınıf atladı. Onun babası şu firmanın sahibi.. Belli oldu sınıfın en zengini en haylazı...

Çocuklar Salih Nefçiyi bilir misiniz dedim. Yok manasında kafasını salladılar..
"Salih Neftçi; Finans dehası olarak bilinen. Dünya bankası, Amerika Merkez bankası, Çin Merkez bankası, Dünya kalkınma ajanslarına danışmanlık yapan, bir çok ülkenin üniversitelerinde ekonomi eğitimi veren Türkiye’nin uluslara arası piyasada yetiştirdiği en önemli ekonomistlerden birtanesidir" dedim ve bir anısı şöyledir:
Bir gün Türkiye'nin köklü bankalarından bir tanesinin patronu Salih hocayı arıyor. Hocam Türkiye'de atılım yapmak istiyorum. Yöneticilerimize ve Şube müdürlerimize eğitim verir misiniz? Çok fazla vakti olmamasına rağmen hocamız memleket meselesi diyerek geliyor.
Eğitim bir hafta sürecekti. İstanbul’da küçük bir oteli kampa çevirmişlerdi. Bankanın yöneticileri, Anadolu’da ki şube müdürlerinin hepsi orada kalıyordu. Otelin restoranı konferans salonu olarak kullanılıyordu. Kürsüye çıktı. Hani bir zamanlar kösele ayakkabının içine beyaz çorap giyme hastalığımız vardı ya.. ilk dikkatini çeken bu oldu. Hemen hemen hepsi beyaz çoraplıydı. İngilizce bilen var mı diye sordu. Birkaç üst düzey yönetici haricinde, yoktu. Ama istisnasız hepsinin önünde not defterleri vardı. Can kulağıyla dinliyorlardı. 
Gece çalışıyor, ertesi sabah yeni sorularla geliyorlardı. Merak ediyorlardı. Her saniyeyi değerlendirmek için, çaba harcıyorlardı.” 
“Bu banka, Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi oldu.
“Seneler sonra, aynı bankanın patronu hocayı tekrar aradı, dünyaya açılmak istediklerini söyledi, yöneticilerine eğitim vermesini istedi. Tekrar geldi. Bu defa İstanbul’un en büyük otellerinden birinde kamp kurmuşlardı. Kürsüye çıktı. İlk dikkatini çeken, İtalyan ayakkabılar oldu. Karşımda oturanların, eğitime gelmekten ziyade, kokteyle gider gibi bi halleri vardı. İngilizce bilen var mı diye sordu. Gülümsediler. İstisnasız hepsi biliyordu. Ama, hiçbirinin önünde not defteri yoktu. Gözlerinden ‘biz zaten senin anlatacağın her şeyi biliyoruz’ ifadesi okunuyordu. Nezaketen dinlediler ama, tek soru bile sormadılar. Öğrenmek isteyen, bilgiye aç kadro gitmiş, onların yerine, her şeyi bildiğini düşünen kadro gelmişti.”
“Hayatın sürekli kendini yenilediğini… 
Bilmekten çok, öğrenmeye devam etmenin daha önemli olduğunu unutmuşlardı.”
“İlk günün sonunda, akşam yemeğinde banka patronuyla buluştu. Bir hafta kalmama gerek yok, ben yarın döneyim dedi. Şaşırdı patron ve ekledi niye ?. Batıyorsunuz dedim! İyice afalladı. Anlamadım dedi. Anlamadığınızı görüyorum, fazla dayanamazsınız, batıyorsunuz dedi. 
Tatsız bir yemek oldu. Ertesi gün New York’a döndü.”
Seneye bu banka battı…
dedim sınıfta soğuk rüzgarlar esiyordu.. O susmak bilmeyen çocuklarlardan ses yok seda yoktu..
ve ekledim..
Öğrenmenin yerini ben biliyorum, benim ihtiyacım yok, ben yaparım aldığı zaman batarsınız...
yaptığınız iş ne olursa olsun, sahip olduğunuz ne olursa olsun.. Eğer öğrenmekten vazgeçerseniz batarsınız.. dedim ve sustum.
Sınıf iyice buz kesti.. Ağır bir sessizlikten sonra.. O şımarık, haylaz çocuklar gitti yerine masum, melek gibi çocuklar geldi.. Ne zaman şımarsalar, o en hayaz olanı bu hikayeyi istedi benden..
Çünkü hayatta kalmak için öğrenmek zorunda olduklarını anlamışlardı...

Değerli öğretmenlerim , öğrencilerimize önce öğrenmenin önemini öğretin akademik başarı kendiliğinden gelecektir.

Ali TOPRAK

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
Hayatta Kalmak Için

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol