GİZLİ ÖĞRETMEN AYŞE

Bir varmış bir yokmuş. Yüksek zekasının yanında, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü olan Ali adında küçük bir çocuk varmış. Gelişimi ve davranışları akranlarından farklı olduğu için çoğu zaman çevresindekiler tarafından dışlanırmış. Bu durum onu biraz hırçınlaştırmış.

Ali okula başlamış. Benzer sorunlar okulda da peşini bırakmadığı için sınıf içinde istenmeyen davranışları artarak devam etmiş. Öğretmenleri, anlamak yerine onu arkadaşlarından ve etkinliklerden uzaklaştırmışlar. Ötekileştirildiğini hisseden Ali iyice hırçınlaşmış. Öğretmenleri ailesiyle birlikte soruna çözüm üretmek yerine sürekli Ali’yi suçlamış, anne babasına onu şikayet ederek sorunu çözebileceklerini zannetmişler. Ali’nin ailesi ne kadar mücadele ettiyse de çocuklarının durumunu ilgililere anlatamamış. Doğal olarak sorunlar büyüyerek devam etmiş.

Günün birinde Ali’nin sınıfına Ayşe adında yeni bir öğretmen gelmiş. Ayşe öğretmen Ali’ye öncekilerden farklı davranmış. Ona sevgi ile yaklaşarak bağ kurmuş ve gönlüne dokunmuş. Onu dinlemiş, anlamaya çalışmış ve onunla empati kurmuş. Ali’ye basit sorumluluklar vermiş ve akranlarından ayırmadan onlarla kaynaşmasını sağlamış. Anne babasıyla işbirliği yaparak birlikte yol almışlar.

Kısa bir süre sonra Ali değişmeye, çoğunlukla uyumlu bir çocuk gibi davranmaya başlamış ve artık çok mutlu görünüyormuş. Bir gün duygularını küçük bir kağıda yazarak büyük bir heyecanla öğretmeninin avucunun içine sıkıştırmış ve yanından hızla uzaklaşmış. Öğretmen kağıdı açıp okuyunca çok duygulanmış. Kağıtta şunlar yazılıymış:

GİZLİ ÖĞRETMEN
Gizli bir öğretmen varmış çok iyi kalpli bir öğretmenmiş
Ve çok yaramaz bir öğrenci varmış sonra akıllanmış
Ve bir daha yaramazlık yapmamış çünkü yeni öğretmeni çok
iyi kalpli ve anlayışlıymış ve gizli öğretmenin adı Ayşe’ymiş.
Yazan: Ali

Ali okuldan eve geldiğinde mutluluktan uçuyormuş. Annesi de onun bu mutluluğundan payını almış ama bir yandan da “Bugün ne yaşadı acaba?” diye düşünürken telefonuna, Ali’nin öğretmeninin avucunun içine koyduğu pusulanın fotoğrafı düşmüş. Ali’nin annesi de mutluluk gözyaşları dökmüş.

Sevgi açılmaz kapıları açabilir, çözülmez sorunları çözebilir, uyumsuz çocukları uyumlu, öğrenemeyen öğrencileri öğrenebilir hale getirebilirmiş.

Not: Görsel ve hikaye gerçek olup isimler değiştirilmiştir. Hikaye ve görselin paylaşılmasını Ali’nin annesi talep etmiştir.

Selam, sevgi ve saygılarımla.
Muhammet Yılmaz
Eğitimci - Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol