Eğitim Sistemindeki Sorunlar ve Çözüm Önerilerim :

- Ödül - Ceza sisteminin hem öğretmen hem de öğrenci için doğru işlememesi. Sınıfta kalma yada disiplin cezalarının uygulanamaz olması, öğrenciye ödül mekanizmasının neredeyse hiç çalışmaması ( bakınız herkesin takdir-tesekkur alması). Öğretmenlerin ödüllendirilmemesi ( bakınız dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren öğretmenimizi bir ABD vakfının ortaya çıkarması, bakınız yılın öğretmeninin nasıl seçildiğinin kimse tarafından bilinmemesi) öğretmenler kendisini ya da öğrencisini geliştirmek için yaptığı her güzel çalışmanın kendisine değer katacağını bilmeli.

- Öğretmenlerin mezun oldukları dalda çalışmaması. Geçmişte ziraat mühendislerinin fen bilgisi öğretmeni, günümüzde de sınıf öğretmenlerinin özel eğitim öğretmeni yapılması, fen edebiyat mezunlarının öğretmen yapılması gibi...

- Öğretmenler için herhangi bir kariyer planı oluşturulmaması ( Bir öğretmen göreve başladığında neler yaparsa müdür yardımcısı neler yaparsa şube müdürü ya da il milli eğitim müdürü olacağını bilmeli. ( Kariyer asla mülakata bağlanmamalı ))

- Öğrenciler için yönlendirmenin olmaması. ( Meslek eğitimi sadece imam-hatip değil tüm mesleklerde ortaokuldan itibaren yapılmalı. Yönlendirme ise öğretmen veli işbirliğine bırakılmalı)

- Sanatsal - sportif faaliyetlere okullarda yeterince yer verilmemesi. Faaliyet denilince resim yarışması anlaşılmamalı, her okulun sene sonunda sergi yapması, tiyatro gösterisi düzenlemesi, sene içinde muhakkak birkaç branşta takım çalıştırması, okullar arası ligler kurulması gerekli. ( Bakınız tüm özel okulların bu alanlara özel önem vermesi)

- Seçmeli dersler sene içinde verilen dersler olmamalı, tiyatro, futbol, basketbol, gitar, yazılım, satranç, karakalem, speaking, gibi branş branş belirlenmeli. Seçmeli dersler normdan çıkarılmalı.

- Kulüp çalışmaları ya belirli bir amaca hizmet edecek biçimde düzenlenmeli ve ders saati konmalı, ya da tamamen kaldırılmalı.

- Öğrencilere tablet/bilgisayar dağıtmak yerine okullara bilgisayar sınıfları kurulması yada var olanları yenilemek.

- Öğretmenler degerlendirilmek isteniyorsa yıllarca müfettişler eliyle bunun neden yapılamadığı düşünülmeli; konusunda uzman kişiler tarafından objektif kriterlere göre değerlendirilme yapılmalı. Öğretmenler Veli yada öğrencinin elinde oyuncak edilmemeli.

Mehmet Onat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol