Eğitim kelimesi, İngilizce ve diğer Avrupa dillerinde education/educazione olarak adlandırılır ve semantik açıdan Latince educare fiilinden gelir

Eğitim kelimesi, İngilizce ve diğer Avrupa dillerinde education/educazione olarak adlandırılır ve semantik açıdan Latince educare fiilinden gelir; inşa etmek, ayağa kaldırmak, dikmek manasındadır. (Vikipedi)

Bir kaç örnek vermek istiyorum, yaşadığımız ülkeden. * Ordu da Ceren Özdemir Kapısının önünde vahşice öldürülüyor . Olay sonrası caniyi karga tulumba göz altına almaya çalışan 2 polisi de bıçaklıyor ve sonunda gözaltına alınıyor .
*Adam karısını kucağına yatırmış, 57 yerinden bıçaklıyor. Polis burunlarının dibinde ayağa dikilmiş, sadece "yapma" diye bağırıyor.
Nasil davranmasi gerektiğini bilmiyor .
Eskişehir'de yaşayan iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan (44), kendisini tehdit eden eski eşiyle ilgili son iki yılda 23 kez suç duyurusu yaptı.
Mahkemeye verdiği son dilekçeyi "Ben ölünce mi yardım edeceksiniz" mesajıyla bitirdi. Ve kocasının satırlı saldırısıyla can verdi.
2017 ilk 4 ayinda 417 işçi iş kazalarinda hayatini kaybetti . * Her yıl ortalama 10.000 kişi sobadan zehirleniyor. * 2005 - 2014 yılları arasında;
Türkiye'de gerçekleşen toplam trafik kazası sayısı: 10.214.885
Bu kazalarda ölenlerin sayısı: 41.544
Bu kazalarda yaralananların sayısı: 2.175.608 (rakamları trafik.gov.tr den aldım)
Örnekleri fazlasıyla arttırmak mümkün. Her zaman söylüyorum, bazıları çok kızıyor hatta; milletçe eğitimsiziz.
İnşa ediyoruz, yıkılıyor.
Ayağa kaldırıyoruz, düşüyor.
Dikiyoruz, eğiliyor.

Kısaca;

Cahilim, cahilsin, cahil.
Cahiliz, cahilsiniz, cahiller.

İşveren eğitimsiz, işçi eğitimsiz, vatandaş eğitimsiz, şöför eğitimsiz.

Hal böyleyken;
Milletle uğraşmaktan eğitilmeye sıra gelmiyor . Zaten halkta herşeyi bildiğini zannediyor . Sokakta ekonomist , din adami , kahvede siyasetçi ve Savaş sanatlari ustasi , evde Türkiyeyi kalkindirabilecek lider , Sosyal medya da uzman yorumcu , bakkalda Profösör doktor alternatif tıp gurmesi ,hal böyle olunda Rusya'ya kafa tutuyoruz, Amerika'ya kafa atıyorum, Suriye ile kafa buluyorum derken... Milletçe dünyanin bizi kıskandiğini zannediyoruz .... Allah sonumuzu hayır etsin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol