Dikkat Eksikliği, Hiperaktive Nedir? Hiperaktif Bir Çocuk Nasıl Davranır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Zamane çocuklarının çoğunlukla yaşadığı sorunların başında, hiperaktive rahatsızlığı gelmektedir. Hop oturup hop kalkan sürekli farklı noktala ilgisi çekilen çocuklar, genelde derslerinde dikkat eksikliği yaşarlar. 
Bu sorunun Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” ve Öfke Sorunu

DEHB olan pek çok çocukta öfke patlamaları gözlemlenebiliyor. Dürtüsellik (impulsivite) öfkeye neden olabiliyor ve kendisini kontrol etmede zorlanan çocuk, öfke sorunu yaşayabiliyor.
Hiperaktivite bozukluğu olmayan bir çocuk, dikkat eksikliği nedeniyle de ebeveynleriyle çatışabiliyor ve aile içi iletişim problemleri oluşabiliyor. 
Hiperaktive çocukların sinirli halleri ve özellikle öfke nöbetleri geçirmeleri, ailelerde krize neden olabilmektedir. 
Bu tarz durumlarda Çocuğunda DEHB olan ailelerin öncelikle bu durumu kabul etmeleri ve öfke sorununu tetikleyen olayları belirlemeleri gerekiyor. Bu durumlarda çocuğun arzularını yerine getirerek sorunu çözmek yerine tutarlı olmaları daha verimli olacaktır. En önemli aile davranışı kesinlikle sabır olmaktır. Sabırlı olmak ve olumsuz süreci sakince ortadan kaldırmak çok önemlidir. 

DEHB'nin erken teşhisi ve erken teşhisle birlikte hemen tedavi sürecine başlanması durumun daha ağır ilerlemesinin önüne geçebilir. Eğer DEHB'de erken teşhis konulmazsa, kişinin ilerleyen yaşlarını özellikle okul ve iş başarısızlığıyla sonuçlanabilir. DEHB yada hiperaktivite bozukluğuna yol açan sorunları ortadan kaldırmak ve bu süreçte aklı başında davranarak en az hasarla atlatabilirsiniz

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al