ÇOCUĞUM GEREKTİĞİNDE YALAN SÖYLESİN İSTİYORUM!

Değerli okurlarım, 7 Temmuz 2019 Pazar günü akşamı, Facebook sayfamda şu cümleyi paylaşmıştım:

“Çocuklar yalan söyleyen biri olarak doğmazlar. Ama büyürken gerçeği ifade etmekten korkmayı ve yalan söylemeyi öğrenirler.”

Bir okurum, bir anne, bunun altına şöyle bir yorum yazmış: “Ben çocuklarımı gerektiğinde yalan söyleyebilmeleri konusunda teşvik ediyorum hocam. Hatta sonra o yalanı yüzleri hiç kızarmadan inkâr etmeleri gerektiğini de...”

Bu yorumu okuyan bir okurum, “Neden?” diye sormuş ve anne şöyle yanıtlamış:

“Çevrelerinde ki (okul, mahalle , kurs...) çoğu çocuk hiç umarsız yalan söyleyebiliyor. Kızlarım bu duruma çok şaşırıyorlar. Hatta çok üzülüyorlar. Anlamaya, anlamlandırmaya çalışıyorlar. Ve bu durum onları oldukça yoruyor. Benim 45 senelik ömrümde, doğru ve dürüst bir insan olmam bana bir faydadan ziyade hep üzüntü, hayal kırıklığı ve dışlanmışlık getirdi. Kızlarımın bunu yaşamasını ve buna kafa yorarak hayatlarını ziyan etmelerini istemiyorum. Sebebim budur.”

Bir okurum: “Rabbim bize ne demiş? Emrolunduğun gibi dosdoğru ol! (Hut suresinde) diye annenin yorumunu yanıtlamış.

Bir başka okurum annenin tavrından rahatsız olmuş ve kibarca sorgulamış: “Bu kolaycılık olmaz mı acaba? Meseleleri çözmek hayatta güçlü kalmak maksatlı diyorsunuz herhalde?”
Çocuğuna yalan söylemeyi öğretmek isteyen anne “çok ta kolay değil. Ama daha az yıpratıcı” cevabını vermiş.

Başka bir okurum, “Böyle davranan insanlar daha çok kıymet görüyorlar,” diyerek yorum yazan anneyi desteklemiş.

***
Bu konuyu önemsiyorum. Sizin konuyu değerlendirmenizi önemsiyor ve aşağıdaki sorular üzerinde düşünüp yazmanızı rica ediyorum:

1- Siz de bu ülkede doğup büyüdünüz. Bu ülkede doğup büyüyen bir insan olarak aşağıdaki ifade sizin için de doğru mu? “Doğru ve dürüst bir insan olmam bana bir faydadan ziyade hep üzüntü, hayal kırıklığı ve dışlanmışlık getirdi.”

2- Siz de çocuğunuza yalan söylemeyi ve gerektiğinde söylediği yalanı inkâr etmesini öğretmeyi gerçekten istiyor musunuz?

Yorumlarınızı ilgiyle okuyacağımdan emin olabilirsiniz. Yorumlar kısmında açık seçik düşüncelerinizi yazmaktan çekiniyorsanız aşağıda verdiğim e-adrese yazabilirsiniz. Bütün yazılanları okuyup gözden geçirdikten sonra, bu konuda bir canlı yayın yapmayı planlıyorum.

Samimi ilginiz ve verdiğiniz emek ve zaman için teşekkür ederim.

e-adres: iletisim@dogancuceloglu.net

Doğan Cüceloğlu facebook sayfasından alıntıdır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol