Birinci Sınıf Öğretmenleri Disiplin İçin Neler Yapmalıdır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Birinci sınıf öğretmeni, derslerinde disiplin sorunu yaşıyorsa nasıl davranmalı?.
Eğitimciler olarak, öğrencilere karşı değil, onlarla birlikte çalışmamız gerektiğine inanıyorum . Yaklaşımınızda tutarlılık önemlidir. Bunun sadece derslerinizden biri olduğundan bahsediyorsunuz, bu yüzden bunu diğer sınıflarınızın davranış açısından o kadar zor olmadığı anlamına geliyorum. Durum böyle olmasa bile, yaptığınız her şey bu tek sınıf için işe yaramıyor gibi görünüyor, yani bir şeyler farklı.

Davranış iletişimdir. Öğrencilerin sergilediği davranışlar, karşılanmayan bazı ihtiyaçların sonucu olabilir. Bu ihtiyaçlar, onlara yardımcı olabileceğiniz bir şey mi? Yapabilirsin ya da yapamayabilirsin, ama düşünmeye değer.

Bazı öğretmenler, sınıfın nasıl yapılandırıldığı konusunda onlara söz hakkı vermek için öğrencileriyle birlikte yönergeler oluşturmada başarılıdır. Diğerleri yapmaz. Neye karar verirseniz verin, tutarlılık önemlidir ve öğrenciler, politikalarınızı uygulamada tutarlı olup olmadığınızı bilecektir.

Sınıfımda, sınıf olarak oluşturduğumuz yönergelere uymayan öğrencilerin sıralarına yapışkan notlar konulur. Bu, davranışlarını yönlendirmek için görsel bir uyarıdır. Onları sürücü koltuğuna yerleştirir. Devam ederlerse, yapışkan nota bir onay işareti koyacağım ve dersten sonra beni kontrol etmeleri gerekecek. Davranışları devam ederse, okuldan sonra gelmeleri için bir tarih yazarım ve planlayıcıma koyarım.

Bu sizin için işe yarayabilir veya çalışmayabilir. Derslerim enerjik ve bazen biraz telaşlı ama genel olarak bu benim için işe yarıyor. Öğretme deneyimi kazandıkça, görmezden gelinecek davranışları ve hangilerine boyun eğeceğinizi bileceksiniz.

Son bir tavsiye: Olayları kişisel algılamamaya çalışın. Söylemesi yapmaktan daha kolay, ancak akılda tutmak önemlidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol