BİR ERGEN BİR KİTAP VE DEĞİŞEN BİR HAYAT

BİR ERGEN BİR KİTAP VE DEĞİŞEN BİR HAYAT

Aşağıdaki mektubu okumak beni çok mutlu etti. Umut dolu bir gelecek vadediyor, herkes için. Yeter ki, insan karar versin; ama mış gibi değil, taa derinlerde, içten. Siz kendiniz karar verin, haklı mıyım?

***
Ortaokulu hep Ş.Ö.K.K. (Şube Öğretmenler Kurulu Kararı) ile geçerek tamamladım. Şakacı ailem, o beklenen karne günlerinde Tuğba yine şoka girdi, diye dalga geçerdi. Yetmedi, lise 1 de tam 2 kez kaldım ve okuldan atıldım. İlkinde 9, ikincisinde 11 zayıfla... 5 olan dersim de en çok saygı duyduğum Edebiyat dersiydi. Şiir ve hikaye yazmaya - hatta senaryo denemelerim bile olmuştu- bayılırdım. Tembelliğin dibine vurduğum zamanlarda bile sabahlara kadar kitap okurdum.

16 yaşındayken bir gün Doğan Cüceloğlu'nun Savaşçı kitabını satın aldım, içeriği hakkında bir fikrim yoktu, adı hoşuma gitmişti. Bir macera kitabı okuyacağımı sanmıştım sadece. Ancak bu kitap hayatımı yeniden gözden geçirmemi ve üniversiteye gitme kararı almamı sağladı.

Örgün eğitimden atıldığım için dışarıdan bitirmekten başka çarem yoktu. Kendime göre bir plan yapıp ders çalışmaya başladım, gece gündüz... Aynı yıl TÖMER'e dil kursuna başladım ve tam bir buçuk yıl devam ettim. Annemin okuldan atılışıma döktüğü gözyaşları o kadar içime oturmuştu ki. Bir de okul müdürünün dudak bükerek "Bundan hiçbir şey olmaz" sözleri... Bir insandan ne olacağına ancak o insanın kendisi karar verebilir, bir başkası değil... Her zaman inanırım ki bu hayatta emek verilip de yapılamayacak hiçbir şey yok ve hiçbir şey için geç değil... Bu arada şu an 9 yıllık öğretmenim ve kendi hayatımdan tecrübeyle hiçbir öğrencime "Bundan bir şey olmaz" diye bakmadım. Yıllar sonra size teşekkür edebilmek benim için çok değerli.

***
Bana yazan öğretmene cevap yazdım ve şimdi mektubunu sizinle paylaşıyor olmaktan çok mutluyum. Şu cümlesinin altını tekrar çizmek istiyorum. “Bir insandan ne olacağına ancak o insanın kendisi karar verebilir, bir başkası değil!” Lütfen evde ve sınıfta çocuklarımızla kendi kararlarını vermelerine yardımcı olacak bir bilinçle konuşalım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Selamlar.

Alıntı: DOğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13