1.SINIF VELİLERİNİN İDEAL ÖĞRETMEN ARAYIŞI

Şu günlerde çocukları 1. sınıfa başlayacak velilerimiz, büyük bir telaşla en ideal öğretmeni bulabilme arayışı içindeler. Aslında bu arayış çocukları henüz anasınıfına giderken başlıyor. Mahalledeki komşular, tanıdık öğretmenler, mahalle esnafı hatta muhtarı öğretmenler hakkında bilgi almak için başvurulan ilk kaynaklar.

Öğretmenlerin özgeçmişlerinden, eğitim durumlarına, kişisel özelliklerinden , özel hayatlarındaki genel durumlarına kadar araştırılıyor. Anasınıfı öğretmeninden tavsiyeler alınıyor ki bu genelde anasınıfı öğretmeninin en yakın olduğu arkadaşının ismini vermesiyle şekilleniyor. Okul idaresine yakın tanıdık kimseler bulunmaya çalışılıyor.

Çünkü devlet okullarında 1. sınıf öğretmenlerinin öğrencileri genellikle kura yoluyla belirleniyor. Velileri memnun etmek, eğitim öğretim yılı boyunca yaşanabilecek sorunları en aza indirgemek adına çalışan okul idarecileri , rehber öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri için de sancılı bir dönem başlıyor. Veliler , sadece başvurdukları kaynaklardan elde ettikleri duyumlara göre kafalarında çocukları için en iyisi olduğunu düşündükleri öğretmen ismine ulaşıyorlar. Çocukları belirledikleri öğretmenin sınıfına düşerse çok mutlu olup , büyük bir rahatlama yaşıyorlar. Aksi bir durumda ise daha öğretmenlerini tanımadan, iletişim içine girmeden , sanki onları yakından tanıyormuşcasına , büyük bir ön yargı ile mutsuz oluyor, bunu çocuklarına yansıtıyorlar. İstedikleri öğretmenin velisi olabilmek için ‘’ Ne yapabilirim de çocuğumu X öğretmenin sınıfına aldırabilirim? ‘’ arayışlarına giriyorlar.

Bu arada büyük heyecanla okula başlayan , büyük endişelere sahip olan çocuklarının kaygı düzeylerini arttıklarının farkında bile olmuyorlar. Kendi öğretmenlerinin yaptıkları çalışmaları, veliye, öğrencilere karşı tutumlarını, kişisel özelliklerini diğer öğretmenlerle kıyaslamaya başlıyorlar. Okul bahçelerinde öyle konuşmalara şahit oluyorsunuz ki , sanırsınız velilerimizin hepsi üniversitelerimizin Sınıf Öğretmenliği Bölümlerini birincilikle bitirmiş, mesleğinde yılların tecrübesini taşıyan kişiler.

Tüm bunlar yaşanırken unutulan önemli bir konu var ki , o da tüm öğretmenlerin farklı kişilik özelliklerine, farklı öğretim yöntem ve tekniklere sahip oldukları. Bir öğretmenin, birbirinden çok farklı özelliklere, beklentilere sahip olan velilerin hepsini ayrı ayrı memnun edemeyeceği.Öğretmenlerimiz bilgileri , becerileri , yetenekleri , yaratıcılıkları , sahip oldukları değerleri ölçüsünde , kendilerine özgü bir duruş sergilerler. Öğretmenleriyle kuracakları sağlıklı bir iletişim ile çocuklarına yardımcı olan velilerimiz eminim ki hem çocukları hem kendileri adına çok mutlu ve huzurlu olacaklardır. 


Birer anne- baba olarak çocuklarınız için en ideal ve doğru öğretmeni bulabilme çabanızı anlayışla karşılıyoruz.Ancak ‘’ KİME VE NEYE GÖRE İDEAL ‘’ kısmını çok doğru irdelemek gerekiyor. Çünkü eğer bu durum, velilerimize tanınan bir tercih olmalıysa ‘’

İDEAL ANNE BABALARIN YETİŞTİRDİKLERİ ÇOCUKLARA ÖĞRETMENLİK YAPMAK İSTEYEN ÖĞRETMENLER ‘’ kadar yanlış ve mantıksız bir tercihi de kabul etme cesaretini göstermeliyiz .

Sınıf Öğretmeni

Nilsun Yaylacı Özbilen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol