google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

ZORUNLU HİZMET AFFI !

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Öncelikle belirtelim ki; zorunlu hizmet affı keyfiyetten değil ihtiyaçtan dolayı istenmektedir. Sahadan edinmiş olduğumuz bilgiler ışığında zorunlu hizmet affının neden gerekli olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.


2000 ve 2010 yıllarında tüm kadrolu öğretmenlere çıkartılmış zorunlu hizmet affı, 2010-2016 yılları arası atanmış kadrolu öğretmenlere çıkartılmamıştır. Bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. 2010-2016 döneminde atanmış 326 bin kadrolu öğretmen ara bir dönem olarak kalmıştır. 2010 yılına kadar tüm kadrolu öğretmenlere verilmiş bir hak olan zorunlu hizmet affı, 2010-2016 yılları arasında atanmış olan tüm kadrolu öğretmenlere de çıkartılmasının hakkaniyet adına doğru olacağını düşünüyoruz. 


2010 sonrası kadrolu öğretmen olarak atanmış olan yaklaşık 326 bin öğretmenden bir kismi her sene bu hizmetini belgeler sunarak erteletmekte ve bazen bu anlamda çeşitli sıkıntılar yaşamakta ve aile düzenleri gerekli mazareti göstermedikleri takdirde resen atamalarla bozulmaktadır. Eş durumu gibi özür sebebiyle zorunlu hizmet alanı dışına tayin isteyen öğretmenlerin boşanma durumları hariç tekrar zorunlu hizmet alanlarına tayini zor görünmektedir. Fakat her sene bakanlık bu durumda olan meslektaşlarımızdan belge istemekte dolayısıyla zaman ve iş gücü israfı yaşanmaktadır.
Bunun yanı sıra başka kurumlarda zorunlu hizmet bölgelerinde çalışmış olup Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine geçmiş olanlar tekrar zorunlu hizmete tabi tutulmakta ve diğer sebepler gibi bu da büyük mağduriyet yaratmaktadır. Daha önce başka kurumlarda çalışanların görev yeri dikkate alınmadan öğretmenliğe başlayan herkesin zorunlu hizmete tabi tutulması adaletsizliktir ve devlette devamlılık esasına aykırıdır. Örneği dağ başında bir köyde on yıl imam hatip olarak görev yapan biri öğretmenliğe geçtiğinde daha önceki çalıştığı yer dikkate alınmadan bir süre daha mahrumiyet bölgesinde çalışması istenmektedir. İkisi de devlet görevi sayılan bu durumda öğretmenlik mesleğine geçiş yapan için durum zulme dönüşmektedir.
Çeşitli sebeplerle süresini tamamlayamayan hatta zorunlu hizmetin tamamlanması için birkaç ayı kalan meslektaşlarımız da mağdur olmaktadır. Örneğin öğretmen askerlik çıkar umuduyla zorunlu hizmet bölgesindeyken askerlik başvurusu yapan öğretmenlerimizden kısa dönem askerlik yapanlar askerlikte geçen sürelerini zorunlu hizmet kapsamında değerlendirememektedirler.  Halbuki en zorunlu hizmetin askerlik görevi olmasına rağmen... 


ZORUNLU HİZMET DEĞİL TEŞVİK İSTİYORUZ…


Öğretmen istihdamında sıkıntı yaşanan, çalışılması zor olan ve öğretmen tutulamayan bölgelerde istihdamın sürekli hale getirilmesi mevcut zorunlu hizmet uygulaması ile sıkıntılı ve zor görünmektedir. Öğretmen istihdamında sıkıntı yaşanan bölgeler için zorunlu hizmet değil teşvik sistemi getirlmelidir. Eğitim gönüllülükle yapılırsa ortaya güzel işler çıkar. Zorla ve zorunlulukla güzellik olmaz. Öğretmen istihdamında sıkıntı yaşanan yerlerde öğretmen devamlılığının sağlanması için önerilerimizi ise ayrı bir konu başlığı olduğu için burada değerlendirmeye almıyoruz. 
Bizler geçmişte örnekleri olan zorunlu hizmet affının aileleri ile birlikte yaklaşık bir buçuk milyon kişinin mağduriyetine son vereceğini düşünüyor; Milli Eğitim Bakanlığının ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK’un 5.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesi zorunlu hizmet affını gündemlerine almalarını ve gereğini yapmalarını istiyoruz.
#MaarifSen #ZorunluHizmet #ZorunluHizmetAffı #ZorunluHizmetAffıİstiyoruz #TopluSözleşme

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
zorunlu hizmet affı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Canan 3 yıl önce

Öncelikle doğuda görev yaptığımı belirtmek isterim. Ancak eve hapsoldupum, dışarıya çıkabileceği tek bir yer bile olmayan, merkeze 2 saatlik uzaklıktaki bu bölge maalesef zorunlu hizmet olarak geçmiyordu. 2000'de atandım ve eş durumundan 2012'de döndüm. Şimdi ayrılma aşamasındayız ve çocuğum babasız mı yoksa annesiz mi yaşasın;okulu ne olacak diye karar vermek zorundayız. Oysa şu anda babasını özlediği anda görebiliyor. Evet ayrılıyoruz ama neden annesiz ya da babasız büyümek zorunda çocuğum?atandığım andan çok az önce af çıktı ve ben birkaç günle kaçırmış oldum. Şimdi bedelini çocuğum ödeyecek. Af çıkması birilerine haksızlıkla bu haksızlık bana 10 yıl önce yapıldı. Af çıkmasını istiyorum. Tüm aile hayatımız buna bağlı...