Yeni Eğitim Yılında Çözüm Bekleyen Sorunlar

Eğitim politikalarını bilim ve teknolojide yaşanan gelişmelere göre güncellemek gerekirken, laik bilimsel eğitimden ve karma eğitimden uzaklaşılmaktadır. Oysa Türkiye, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmayı taahhüt etmiştir. Eğitimde 2030’a kadar kız ve erkek çocukların tamamının onları ilköğretime hazır hale getirecek kaliteli okul öncesi eğitimine erişimlerinin güvence altına alınması gerekir. Ancak ülkemizde 4-5 yaş grubunun sadece yüzde 43’ü, 5 yaş grubunun ise yüzde 55,5’i okul öncesi eğitimde yer alabilmektedir. Ayrıca, 2030’a kadar eğitim alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin ortadan kaldırılmasının sağlanması gerekir. Bu açıdan özellikle karma eğitimden geriye gidişten vazgeçilmelidir. 

Atatürk, çocuklarımız ve ülkemiz için en önemli ilkeyi “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” diyerek en yalın bir şekilde ifade etmiştir.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak eğitim sorunlarının acilen çözümlenmesini talep ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımızın ve onları özveriyle yetiştiren öğretmenlerimizin yeni eğitim öğretim yılını kutluyoruz.

Nazan Moroğlu
İKKB Koordinatörü  

İSTANBUL KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ

BASIN AÇIKLAMASI

banner47

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14