Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı FLTA Burs Programı Başvuruları

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bursun Detayları:
Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı (FLTA) Programı, kariyerlerinin başındaki (7 seneden fazla öğretmenlik deneyimi olmayan) İngilizce Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği ve benzeri alanlardan mezun olan bireylere yönelik dokuz ay süreli bir burs programıdır.
FLTA Programı, ABD’deki üniversitelerin yabancı dil eğitiminin kalitesini arttırmanın yanı sıra, yabancı ülkelerden gelen İngilizce ve Türkçe öğretmenlerinin öğretim becerilerini geliştirmelerine, İngilizce dil seviyelerini yükseltmelerine ve Amerikan toplumu ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Yabancı Dil Öğretim Asistanları, Amerikan üniversitelerindeki Türkçe dil eğitimi programlarında öğretim asistanı olarak görev yapacaklardır. Öğretim asistanlığı haftada 20 saate kadar olan çalışmayı kapsamaktadır. Buna ek olarak, asistanlık yapılan kurumlarda İngilizce Öğretimi ve/veya Amerikan
Kültürü Çalışmaları alanlarında, her dönem iki ders alma zorunluluğu bulunmaktadır.
Derslere dinleyici olarak (“audit”) katılmak mümkün olduğu gibi, kredili olarak da ders alınabilir. Bu programın sonunda diploma alınmayacaktır.
Yabancı Dil Öğretim Asistanlarından, Türkçe dersi verme görevlerinin yanı sıra Türkçe Konuşma Kulübü düzenlemeleri, ders dışı aktivitelere ve sosyal yardım projelerine katılmaları beklenmektedir.
Yabancı Dil Öğretim Asistanları aylık burs alacaklardır. Bunun yanı sıra, kaza ve hastalığa karşı sağlık sigortaları yapılır ve gidiş-dönüş uçak bileti için destek sağlanır. Programa ev sahipliği yapan Amerikan üniversiteleri öğrenim ücreti muafiyeti sağlayarak alınması gereken dersler için asistanlara destek olmaktadır.
Yabancı Dil Öğretim Asistanları, Ağustos 2024 tarihinde görev yapacakları üniversitelere gitmeden önce çevrimiçi ortamda düzenlenecek bir oryantasyon programına katılmak zorundadır. Bursiyerler ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültürel İlişkiler Ofisi tarafından organize edilen ara dönem değerlendirme toplantısına katılarak en başarılı yabancı dil öğretimi uygulamalarını ve kişisel öğretim deneyimlerini diğer bursiyerler ile paylaşmaktadır.
Başvuru Koşulları:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Amerikan vatandaşlığı olanlar, “Green Card” sahipleri veya “Green Card” başvurusu kabul edilmiş ve yasal süreçlerini başlatmış olanlar başvuramazlar.
Başvuracak kişilerin İngilizce Öğretmenliği diplomasına sahip olmaları veya Türkiye’deki üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde öğrenci olmaları ve en geç 2024 yılının Haziran ayı sonunda lisans derecesiyle mezun olacak olmaları gerekmektedir. İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dilbilimi, İngilizce MütercimTercümanlık ve İngilizce Çeviribilim bölümlerinden mezun olmuş veya bu bölümlerde halen öğrenci olup en geç 2024 Haziran ayı sonunda lisans derecesiyle mezun olacak kişiler de programa başvurabilir. Ancak bu kişilerin Pedagojik Formasyon Sertifikaları sunmaları gereklidir. Son başvuru tarihine kadar pedagojik formasyon sertifikasına sahip olmayacak adayların, Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yönetimi, Yabancılara Türkçe Öğretimi veya Yabancı Dil (İngilizce) Öğretimi alanlarından birinde tezli ya da tezsiz yüksek lisans programına kabul almış olması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen dört alanın herhangi birinde tezli ya da tezsiz yüksek lisans eğitimine yeni başlamış ya da başlayacak olan adaylar, bu eğitime başladıklarını ve bu eğitimin en geç 2024 yılının Haziran ayında tamamlanacağını belirten resmi bir yazıyı başvuru evraklarına ekledikleri takdirde başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.

Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Dilbilim ve Gazetecilik ve Medya bölümlerinden başvuracak adayların hem Pedagojik Formasyon Sertifikası sunmaları hem de en az 2 yıllık öğretmenlik tecrübesine sahip olmaları gerekmektedir.
Başvuracak kişilerin yedi seneden fazla öğretmenlik tecrübesi olmamalıdır.
İyi derecede İngilizce bilgisi gereklidir. Bunu belgelemek için geçerli TOEFL iBT skorunun en az 79 veya IELTS Akademik skorunun en az 6 olması gerekmektedir.
Başvuran kişiler aday gösterilme ve seçilme süreci boyunca Türkiye’de ikamet ediyor olmalı ve dokuz aylık programın bitiminde Türkiye’ye geri dönüş yapmalıdır.
Adaylar, olgunluk, güvenilirlik, dürüstlük ve profesyonellik sergilemekle yükümlüdür. Başvuru ya da burs süresince tespit edilen intihal (“aşırma”) vakaları, adaylıktan çıkarılma ya da bursun sonlandırılması ile sonuçlanacaktır.
Nasıl Başvurabilirim?
Son Başvuru Tarihi: 2024-2025 akademik yılı FLTA Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir..
Elden ulaştıracaklar: En geç 6 Ekim 2023 Cuma günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 4 Ekim 2023 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 6 Ekim 2023 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir..
Nasıl başvuru yapabileceğiniz ve başvuruda göndermeniz gereken belgeler hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.fulbright.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

Dolar Yorum