Ücretsiz Okul Öncesi Yemek Menüsünde Hangi Yiyecekler Olur?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanlığı Şubat ayı itibariyle, okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsiz yemek programını başlattı.
MEB'in yaptığı uygulamayla birlikte milyonlarca okul öncesi öğrencisi, okul ortamında ücretsiz olarak beslenme sağlayabilecekler.
Peki ücretsiz okul öncesi beslenme menüsünde, hangi yiyecekler olmalıdır?

On Birinci Kalkınma Planı ve 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan hedefler gereği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının ikinci yarıyılında Okul öncesi öğrencilerimizi kapsayan “ Ücretsiz Bir Öğün Yemek Uygulaması” için hazırlıklarımız tamamlandı.
Bu bağlamda öğle yemeği verilecek öğrencilerimizin tamamına 48 saatlik “ Erken Çocukluk Döneminde Beslenme Kursu” ve yemek hizmeti verilecek okulumuzun başta yöneticileri olmak üzere; öğretmen, memur ve yardımcı hizmetler sınıfına yönelik olarak 16 saatlik “ Okul Çağı Çocuğunda Beslenme Kursu” planlanarak hizmeti alacak öğrencilerin ve hizmeti verecek idareci ve yardımcı hizmetler sınıfının konuyla ilgili sağlıklı ve sistematik bilgilendirilmesi hedeflendi.
Okulumuzda eğitim gören tüm okul öncesi öğrencilerinin istifade edeceği uygulamanın menülerinde ilgili kılavuz gereği az tuz tüketimine ve yapay tatlandırıcı kullanılmamasına dikkat edilecek. Bunlara ek olarak da sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan süt ve süt ürünleri grubunun, et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar grubunun, ekmek ve tahıl ile sebze ve meyveler grubunun menülerde yer almasına da azami ölçüde dikkat edilecektir. Uygulama sürecinin en sağlıklı şekilde yürütülmesi açısından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince belirli aralıklarla denetimler gerçekleştirilecektir.
 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol