TIMSS nedir? TIMSS araştırmasının amacı nedir? İşte TIMSS 2019 raporu

TIMSS NEDİR?

Öğrencilerin matematik ve fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik bir tarama araştırmasıdır. Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (International Association for the Evaluation of Educational Achievement) IEA’nın bir projesidir.

Dünyadaki en büyük ve en kapsamlı uluslararası öğrenci başarılarını değerlendirme çalışmasıdır.

4. ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilere uygulanır ve 4 yılda bir yapılmaktadır.

TIMSS, öğrenci başarılarındaki eğilimleri izlemekte ve ulusal eğitim sistemleri arasındaki farklılıkları belirlemektedir. ABD Eğitim Bakanlığı, İngiltere Eğitim Araştırma Kuruluşu, Boston College ve katılımcı ülkeler tarafından finansal olarak desteklenmektedir.

TIMSS PROJESİNİN AMACI NEDİR?

TIMSS’in temel amacı, dünya çapında matematik ve fen eğitim öğretiminin gelişmesine yardımcı olmaktır.

TIMSS, katılımcı ülkelere aşağıdaki soruların cevaplarını bulmasına yardımcı olur:

Öğrencilerimizin matematik ve fende durumu nedir?
Zaman içinde bu durum iyileşiyor mu?
Durumumuzu nasıl geliştirebiliriz?
Diğer ülkelere göre durumumuz nasıl?
Diğer ülkeler başarının arttırılması konusunda ne yapıyor?

 TIMSS 2019 Uluslararası Matematik-Fen Eğilimleri Araştırma Sonuçlarında Türkiye Büyük Başarı Göstererek 500 Puanı Geçti.   

  Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr  Ziya Selçuk, Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması "TIMSS 2019"  TÜRKİYE  RAPORU' nun  sonuçlarını paylaştı.

  Türkiye, her iki alanda da hem başarı puanını hem de sıralamasını artırarak ilk kez  TIMSS uygulamalarında sabit başarı ölçüsü kabul edilen 500 puan üzerine çıktı. Üst düzey ve ileri yeterlik düzeylerindeki öğrenci oranları arttı. Performanstaki iyileşmenin, Türkiye'nin tüm bölgelerine yayıldığı görüldü.

    TIMSS 2019 Türkiye Sonuçları

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından öğrencilerin Matematik ve Fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik dünyanın en kapsamlı uluslararası çalışma sonuçları açıklandı.

  

    Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS), Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından dört yıllık periyotlarla yapılan uluslararası bir araştırmadır. TIMSS, 4. ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen alanlarındaki başarılarını değerlendirmektedir.

   Türkiye TIMSS araştırmasına 1999 yılından itibaren katılmaktadır. TIMSS 2019 uygulamasına dördüncü sınıf düzeyinde 58 ülke, sekizinci sınıf düzeyinde ise 39 ülke katılmıştır. Türkiye TIMSS 2019 uygulamasında şu ana kadar katıldığı tüm uygulamalara göre en yüksek performansını göstermiştir.

TIMSS 2015'e Göre Puanlar Yükseldi

Türkiye'nin 4.sınıf matematik alanında 2015 yılında 483 olan ortalama puanı 2019 yılında 40 puanlık artışla 523'e yükseldi. 2015 yılında 483 olan 4.sınıf fen puanı 43 puanlık artışla 526'ya yükseldi. Benzer şekilde 2015 yılında 458 olan 8.sınıf matematik puanı 38 puanlık artışla 496'ya yükseldi. 2015 yılında 493 olan 8.sınıf fen puanı 22 puanlık artışla 515'e yükseldi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol