Okullarda 8. Sınıf 2. Dönem Konuları Hiç İşlenmiyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Liselere geçiş, eğitim hayatının en önemli aşamalarından biri. Bu yüzden öğrencilerin, ailelerin ve okulların odağında LGS var. Sınavla öğrenci alacak okullara her yıl bir milyonun üzerinde çocuğumuz giriyor. Okullarda açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yanı sıra özel kurs ve özel derslerle çocuklar doludizgin bu sınava hazırlanıyor.

Bu yıl ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle Bakanlığımızca LGS’nin sadece 8. Sınıfın birinci dönem konularını kapsayacağı, ikinci dönem konularının dâhil olmayacağı; ayrıca YKS'de 12'nci sınıfın ikinci dönem konularının sınavda dâhil olmayacağı duyuruldu.

Yapılan bu açıklama sonrasında özel okullar ile bazı kamu okullarında tüm derslerde sadece birinci dönem konuları tekrar edilerek öğrenciler sınava hazırlanmaya başlandı. Maalesef 8. Sınıfın ikinci dönem konuları hiç işlenmiyor. Üstüne basa basa bir kez daha yazıyorum, ikinci dönem konuları hiç işlenmiyor.

Bazı veliler bu durumdan memnun olsa da öğrencilerin gelecek yılları açısından bu durum son derece kötü sonuçlar doğuracaktır. Gerek sınavda yüksek puan alarak iyi bir liseye girecek öğrenciler, gerekse yerel yerleştirme ile diğer liselere kaydolacak öğrenciler işlemedikleri bu konular nedeniyle lisede başarısız olacaklardır.

Öğretim programlarının sarmal yapısı nedeniyle, 8. Sınıfta işlenmeyen konu üzerine 9. Sınıf konusu inşa edilemez. Bunu şöyle örneklendirebiliriz. Zorunlu eğitimi 12 katlı bir apartmana benzetirsek, 8. kata gelindiğinde katın sadece yarısını inşa edip kalan yarısının yapmadan geçip 9. Katı yine bütün olarak yapmaya benzer. Böyle bir bina elbette yıkılmaya mahkumdur.

Bir yandan bazı velilerin “Çocuğum iyi bir okul kazansın da gerisi önemli değil!” mantığıyla olaya yaklaşarak durumu kabullenmesi, diğer yandan özel okulların reklam yarışında avantaj sağlamak için çocukların ileriki yıllarda sorun yaşayacaklarını bile bile ikinci dönem konularını hiç işlememeleri doğru değildir.

En azından bir orta yol bulunmalı, derslerde LGS’ye yönelik çalışmaların yanı sıra 2. Dönem ünitelerini de işlenmelidir.
İkinci dönem ünitelerinin kritik kazanımlarını çocuklara mutlaka kazandırılmalıdır.

Öğrencilerin çoğu LGS’de çıkmayacak diye ikinci dönem konularına ilgisiz olabilir. Bu durumda işlenecek konuların ileriki dönemde gerekli olacağı, konu işlenmez ise lisede aynı konu işlenirken sorun yaşanacağı vurgulanmalıdır.

Diğer yandan olaya disiplin hukuku açısından bakansak; öğretim programında yer alan konuların işlenmesi öğretmenin asli görevidir. Öğretmenlerin 2. Dönem konularını işlememesi displin cezasını gerektiren bir fiildir. Okul yöneticileri de bu ihmalden sorumludur.

Meselenin önemine binaen, özel okullar başta olmak üzere bahsettiğim durum ivedilikle incelenmeli ve Bakanlığımızca gerekli tedbirlerin alınmalıdır.
Doğan Ceylan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol