Okul Öncesi Eğitimde Beslenme İşlemleri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 25.01.2023 tarihli ve 69277232 sayılı Makam Oluru.
On Birinci Kalkınma Planı ve 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan hedefler gereği ilgi Makam Oluru doğrultusunda 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren ücretsiz bir öğün beslenme uygulamasının başlatılacağı duyurulmuştur.
Deprem felaketinden etkilenen 10 ilimiz dışında kalan okullarımızda eğitim öğretim faaliyetleri 20 Şubat 2023 tarihi itibarıyla başlayacak olup ilgi Makam Oluru doğrultusunda resmî okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocuklarımıza bir öğün ücretsiz beslenme hizmeti, bu tarihten itibaren verilmeye başlanacaktır. Ücretsiz beslenmeye dair ödenek iş ve işlemlerinin daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tasimali.meb.gov.tr modülü içerisinde “Beslenme İşlemleri” alt modülü oluşturulmuştur. Taşımalı Eğitim Modülü’nden sorumlu il yöneticileri, söz konusu alt modüle ait iş ve işlemlerin yürütülmesi için temel eğitimden sorumlu birimleri “Beslenme İşlemleri” alt modülü yetkisi ile sınırlandırarak tanımlama yapmaları gerekmektedir. Veri girişlerinin, okulların 20 Şubat 2023 tarihinde açılacağı 71 ilde 17 Şubat 2023 tarihine kadar, deprem bölgesindeki illerde ise eğitim öğretime başlama tarihinden önce, ekte yer alan kılavuzdaki açıklamalar doğrultusunda il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri ile okul müdürlükleri tarafından tamamlanması gerekmektedir.

1. Beslenme Alt Modülü Giriş Ekranı
Tüm il/ilçe ve merkez kullanıcıları kullanıcı adı ve şifresi ile okullar ise MEBBİS girişi butonunu tıklayarak MEBBİS kullanıcı bilgileri ile Taşımalı Öğrenci Modülüne giriş yapar.
2. Beslenme Alt Modülü Menüsü Taşımalı Öğrenci Modülü Menüsü tıklanarak modül seçilir.
3. Beslenme Alt Modülü İlçe İşlemleri “Beslenme İşlemleri” menüsü seçilerek tıklanır.
4. Beslenme İşlemleri Menüsü İlçe İşlemleri Kurum Sorgulama Ekranı Seçilmiş olan kurum türüne göre menünün altında “Beslenme İlçe İşlemleri” seçilir.
5. Beslenme İşlemleri Menüsü İlçe İşlemleri Listelenen Okul/Kurum Seçim Ekranı Öğrenim yılı seçimi yapılır.
İl seçimi yapılır. Seçilen ile bağlı ilçeler içerisinden ilçe seçimi yapılır. Tüm seçimler yapıldıktan sonra “Sorgula” butonu tıklanarak seçiminize uygun olan kurumların listelenmesi sağlanır.
Bu listede veri giriş yapacağınız okulun/kurumun bulunduğu satırdaki simgesini  tıklayınız.

6. Beslenme Bilgileri İlçe Veri Giriş Ekranı
Bu ekranlarda veri giriş işlemleri yapılırken;
1- Eğer Hizmet Türü olarak “Beslenme Okulun Kendi Mutfağında Hazırlanacak” seçeneğini
işaretlerseniz aşağıdaki ekranda yer alan veri alanlarını doldurup “Kaydet” butonuna basmanız
yeterli olacaktır.
Bu ekranda veri girişi yapılması gereken alanlar: “Yemek Verilecek Öğrenci Türü”, “Okulun İlİlçe Merkezine Uzaklığı”, “Yemek Verilme Başlangıç Tarihi” ve “Yemek Verilme Bitiş Tarihi”
2- Eğer Hizmet Türü olarak “Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu” veya “Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları” seçeneklerinden birini işaretlerseniz aşağıdaki ekranda yer alan veri alanlarını doldurup “Kaydet” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu ekranda veri girişi yapılması gereken alanlar: “Yemek Çeşidi”, “ Yemek Sunucusu”, “Yemek
Verilecek Öğrenci Türü”, “Okulun İl-İlçe Merkezine Uzaklığı”, “Yemek Verilme Başlangıç Tarihi” ve “Yemek Verilme Bitiş Tarihi”
Not: “Yemek Sunucusu veri alanını doldururken ilgili kurumun tam adını açık bir şekilde yazılması gerekmektedir. Örneğin; “Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” gibi. Eğer bulunduğunuz ilçeden farklı bir il veya ilçeden beslenme hizmeti alınıyor ise bu veri alanına örnekteki gibi veri girişinin yapılması gerekmektedir. Örneğin; “Samsun/Atakum/Atakum
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” gibi.

7. Beslenme Alt Modülü Okul/Kurum Giriş İşlemleri “tasimali.meb.gov.tr” adresini kullanarak “MEBBİS Girişi” butonunu tıklayınız
8. Beslenme Bilgileri Okul/Kurum Veri Giriş ve Kontrol Ekranı “MEBBİS” kullanıcı girişi yaptıktan sonra “Okul Beslenme Bilgileri” ekranından ilgili alanları doldurulması ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin girmiş olduğu veriler kontrol edilerek varsa
yanlış bilgilerin yine ilçe milli eğitim müdürlüklerince düzeltilmesinin sağlanması gerekmektedir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol