Okul müdüründen öğretmenlere skandal talimatlar

Toplantı sonrası öğretmenelere tebliğ edilen yazıda, müdür yardımcılarının verdiği görevlerin müdürün bir talimatı olduğu, karşı çıkılmasının müdüre karşı çıkmak anlamına geleceği, verilen her görevin eksiksiz yerine getirilmesi, sorgulanmaması, üsluba dikkat edilmesi, amirine mutlaka selam verilmesi konularında aday öğretmenler uyarılıyor.

Müdürün, öğretmenler için ''gerekli vazifeleri yapmadığı taktirde'' cümlesi, 25 yaşındaki Saadet Öğretmenin, 6 katlı apartmanın terasından atlayarak yaşamına son vermesi olayını akla getirdi. Saadet Öğretmen intihar etmeden önce sosyal medya hesabından, ''Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım. Allah'a emanetsiniz canım öğrencilerim'' paylaşımında bulunmuştu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

Burası bir Afrika ülkesi değil burası Şırnak Silopi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi. Okul müdürü sözleşmeli öğretmenleri Maraba, köle zannediyor olmalı ki. Bakın ne talimatlar yağdırmış. Ayıptır yahu, ayıp. Liyakatsız insanları iş başına getirirseniz adam kendini vezir de zanneder kral da. Ama bunlara bir dur demek lazım. Böylesilerinin hemen defteri dürülmelidir.

TOPLANTIDA  ADAY ÖĞRETMENLERE TEBLİG EDİLEN MADDELER 

1. Resmiyette rica etmek bir emirdır. İtiraz edilmeden eksiksiz yerine getirilmelidir. 

2. Müdür yardımcıları ve ya müdür tarafından verilen görevler asla sorgulanmayacak. İdarecılere güven duyulacak. Verilen görevlerde bahane  sunulması ve ya sorgulanması durumunda öğretmen hak ettiği davranışı görecektir. 

3. İdarecilerle konuşmalarda üsluba dikkat edilecek.  Haddi aşıcı cümleler kullanılmayacak.

4. Sıkıntı çıkaran öğretmen hakkında prosedur ne ise gerekli işlemler uygulanacak.  

5. Müdür yardımcılarının verdiği görevIer müdür beyin talimatıdır.  Onlara karşı çıkılması müdür beye karşı çıkmak olarak algılanacaktır ve gerekli işlemler yapılacaktır.

6. Memur değil öğretmen olduğumuz unutulmayacak. Eğitim kurumuna herkes sahip çıkacak ve daha iyi olması için herkes fedakarlık yapacak. 
7. Şu anda öğretmenlik için kontrol sürecindesiniz. Henüz tam manasıyla öğretmen olmuş değilsiniz. Davranışlar ona göre olacak. 

8. Amire selam vermek yükümlülüktür.  Kasten verilmediği taktirde cezası vardır. Müdür bey uyardı diye küsmek, kızmak veya trip atmak ergenlik göstergesidir ve bir öğretmene uygun davranışlar değildir.  Aynı zamanda meslektaşlarıyla selamlaşmak insanlık görevidir. 

9. Yönetmelikler okunup öğrenilecek. İdarenin verdiği görevlerde kanuna aykırı bır durum yoktur.  Bu konuda idareye güven duyulacak. 

10. Danışman öğretmenler aday öğretmenlerini kontrol edecek.  Aday öğretmen her türlü soruyu danışmanına soracak. Danışmanın verdiği görevleri müdür beyin verdiği unutulmayacak. Her türlü işler aday öğretmenlere yaptırılabilecek. 

11. Aday öğretmenlerin notları kontrol altında verileceğinden fazladan hiçbir hocaya not verilmeyecektir. 

12. Danışman öğretmen adayın derslerine girecek ve buna itiraz edilmeyecektir. 

13. Okul ortamında biz bir aileyiz.  Ailenin içinde gibi davranılmazsa öğretmen ailenin içinden çıkartılabilir. 

14. Aday öğretmenler her hafta idarecilerimize yapabilecekleri işler olup olmadığını soracaklar. Bu konu takip edilecek. 

15. Yapılan toplantılarda herkes not alacak.  Sadece dinleyip gidilmeyecek.

 16. Maddiyattan ziyade kurum düşünülecek. 

17. Öğretmenlik derse girip çıkmak değildir. Görev bilincinin farkına varılsın. 

18. ADAY ÖĞRETMEN ADAYLIĞINI BİLECEK.  ADAYLIĞI KALKSA BİLE GEREKLİ VAZİFELERİ YAPMADIĞI TAKTİRDE GÖREVDEN ALINABİLİR. KİMSENİN BU GÖREVDE GARANTİSİ YOKTUR. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ömer 1 yıl önce

ne günlere kaldik. ne öküzlere kaldik. ulan ben böyle müdürün..yok yok müdür denen malın suçu yok. onu oraya müdür yapan zihniyetin ben ta...

Avatar
ömer 1 yıl önce

ne günlere kaldik. ne öküzlere kaldik. ulan ben böyle müdürün..yok yok müdür denen malın suçu yok. onu oraya müdür yapan zihniyetin ben ta...

Avatar
Ayşe 1 yıl önce

Ne günlere kaldık biZde de var bu uyanık değilmiş yazılı vermiş bizimki sözlü aba altında sopa gösteriyor mönünün yaparım diyor ama sözlü ...tedirgin etmekten başka biley yok...

Avatar
Meb angarya istemiyoruz 5 ay önce

Bir gün böyle tipler yüzünden elimden bir kaza çıkacak böyleleri ceza almadığı müddetçe. Adam resmen köy ağası yazıklar olsun ordaki kaymakam,milli eğitim müdürü ve diğer üst amirlere. Buna kim çanak tutuyorsa umarım hayatları rezillik ve kötü belalar içinde inşaAllah çıkmaz. Öğretmen fedakarlık mesleği değildir nokta. Herkes kendi kurumunda çalışır fedakarlık yap demez. Öğretmen kendi kurumunda çalışır fedakarlık yap der. Bizde üniversitesideki gibi artık işimizi yapmak istiyoruz. Başarısızlığın faturası meb ve öğretmene bakıcı gözüyle bakan veliye aittir. Bize zorla meslek dışı görev yaptıran mem, müfettiş, kaymakam gel sende elinin taşın altına koy ve yolluk almadan işini yap. İşte sizin o zaman fedakarlığını görelim. Müdür üst makama şirin gözükmek için öğretmene meslek dışı iş yaptırıyorsa o adam derhal meslekten atılmalı.