Öğretmen maaşlarındaki büyük kayıp!


2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi hazırlanırken, TÜFE oranı %15,9 olarak öngörülmüş ve bütün hesaplamalar buna göre yapılmıştır. Oysa 2017 yılı Ağustosunda toplu sözleşme görüşmeleri yapılırken 2019 için tahmini TÜFE oranı Orta Vadeli Mali Planda %5 olarak öngörülmüş ve tüm toplu sözleşme görüşmeleri bu oran esas alınarak yapılmıştır. Enflasyon %5 olarak tahmin edilirken yıllık %9 zam verilmesi konusunda uzlaşılmış olduğu dikkate alındığında TÜFE’nin %15,9’a yükseldiği resmi rakamlarla belirlenmiş olduğuna göre enflasyondaki %10,9’luk sapmanın zam oranına yansıtılması ve böylece 2019 yılında toplam %19,9 zam yapılması gerekmektedir. Bunun enflasyon farkı yolu ile giderileceğinin söylenmesi emekçinin aklıyla dalga geçmektir.
2019 yılı enflasyonu %5 olarak tahmin edildiğinde öngörülen %9’luk zam oranı mutlaka 10,9’luk sapma eklenerek hesaplanmalıdır.
Maaş hesaplamaları yapılırken enflasyon farkına zam oranı eklenerek toplam tutar üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
Bu yöntem çeşitli hak kayıplarına neden olması sebebiyle doğru değildir. Maaş hesaplamaları yapılırken öncelikle enflasyon farkı yansıtılmalı, sonrasında zam oranı yansıtılmalıdır. Hesaplamanın bu şekilde yapılmaması halinde 3618 lira maaş alan ¼’ü öğretmenin aylık yaklaşık 10 lira kaybı olacaktır.
Aşağıdaki tabloda önce enflasyon farkı sonra zam oranı yansıtılmıştır.

Haber Kaynağı: mektepligazete.com

banner47

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14