Mesleki Eğilimler Araştırmasına göre Türk çocukları doktor, öğretmen ve veteriner olmak istiyor

KidZania İstanbul'un ev sahipliğinde düzenlenen KidZania Edutainment Zummit zirvesi 27-28 Kasım tarihlerinde gerçekleşti. Zirvede nörobilim, eğitim ve iletişim alanındaki kanaat önderleri; eğitimin geleceği ve markaların geleceğe dair yatırımlarını değerlendirdi. Ayrıca zirvede Türkiye'de yeni yapılan önemli bir araştırma da kamuoyuyla paylaşıldı. 2014 yılından bu yana 1,5 milyondan fazla misafiri ağırlayan KidZania İstanbul'da, çocuklar 100'den fazla mesleği eğlenerek öğreniyor. Çocuklar Ülkesi KidZania'nın CEO'su Ebru Timur, burayı ziyaret eden 80 bin çocuğa ait verinin analizi ile yapılan Mesleki Eğilimler Araştırma sonuçlarını açıkladı.

Zirvede açıklamalarda bulunan Ebru Timur, KidZania'da her şeyin çocuklar için özel olarak düşünülüp tasarlandığını söyleyerek, "Burada çocuklar meslekleri öğrenip eğlenerek deneyimliyor ve gerçek hayata dair fikir sahibi oluyor. Çocuklar burada yetişkinlerin mesleklerini, bağımsızlığı, tek başına muhakeme edebilmeyi ancak aynı zamanda ekip ve takım olabilmeyi de öğreniyor. Yani gerçek yaşam becerilerini burada tecrübe ediyor. KidZania Mesleki Eğilimler Araştırması'nı bu yıl İstanbul'da da tamamladık. Buraya gelen 80 bin öğrencinin aktivite bilgilerini derledik" diye konuştu.

'4 yaşına kadar tüm çocuklar aynı' 

Burada çocukların meslekler hakkında önce bilgi sahibi olup daha sonra tercihlerinin şekillendiğini belirten Timur, "Global araştırma ve Türkiye'deki araştırma sonuçlarına göre; çocukların 4 yaşına kadar hiçbir toplumsal kalıba dahil olmadığı görülüyor. Tüm çocuklar aynı. Ancak 4 yaşından itibaren çocuklar, sınırları, farklılıkları gözlemleyebiliyor. Çocukların; yargıları bu yaşta kavramaya, buna göre düşüncelerini ve tercihlerini şekillendirmeye başladığı görülüyor" dedi. 

'Doktor, öğretmen ve veteriner olmak istiyorlar' 

Çocukların yedi yaşına doğru cinsiyet ayırabilir hale geldiklerine dikkat çeken Timur, "Kız çocuklarının ağırlıklı olarak kadınların daha çok yöneldiği meslekleri seviyorken, erkekler de daha çok erkeklere atfedilen meslekleri tercih ettikleri görülüyor. Çocuklarımıza ileride ne olacaksınız diye sorduk. Genel olarak aynı eğilim burada da vardı. Ama Türk çocukları öncelikle doktor, öğretmen ve veteriner olmak istiyorlar. Temelde bakıldığı zaman tüm dünyada aynı konular konuşuluyor. Dünya Ekonomik Forumu raporlarında da çocuklar için en önemli yetkinliklerin başında problem çözmek, analitik düşünmek, girişkenlik gibi durumlar söz konusu oluyor" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: mektepligazete.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol