MEB’den Psikososyal Destek Eylem Planı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

 Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 06.02.2023 tarihinde meydana gelen ve birçok ilde hissedilen deprem sonrasında Psikososyal Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda Bakanlığımızca yürütülmektedir. Bu kapsamda söz konusu hizmetlerin daha hızlı, etkili, verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla Psikososyal Koordinasyon Birimi oluşturulmuştur. Birim amirleri ve gönüllü rehber öğretmen/psikolojik danışmanlardan oluşan psikososyal destek müdahale ekipleri 10 afet bölgesinde ihtiyaçlar doğrultusunda görevlendirilerek afetin ilk gününden itibaren sahada çalışmalara başlamışlardır. Görevlendirmeler gönüllülük esasına göre planlı bir şekilde devam etmektedir.
Bu bağlamda ekte yer alan ilgi Makam Onayı ile Bakanlığımız Psikososyal Koordinasyon Birimince merkez teşkilat ile taşra teşkilatı arasında koordinasyonu sağlamak, depremden etkilenen öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik gerekli iş ve işlemleri yürütmek amacıyla afet bölgesi illeri ve afetten doğrudan etkilenmeyen diğer illere yönelik ekte yer alan Psikososyal Destek Eylem Planı hazırlanmıştır. Söz konusu eylem planındaki çalışmaları yürütmek üzere ihtiyaç olması halinde il/ilçe/okul Psikososyal Koruma, Önleme ve Krize Müdahale Ekiplerinin güncellenmesi, ekiplere uygulama sürecinde gerekli desteğin sağlanarak iş ve işlemlerin aksatılmadan yürütülmesinin sağlanması hususunda; Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.


Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 06.02.2023 tarihinde meydana gelen deprem sonrasında psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale hizmetlerini daha hızlı, etkili, verimli bir
şekilde yürütmek amacıyla psikososyal koordinasyon birimi oluşturulmuştur. Bakanlığımız merkez teşkilatı ile taşra teşkilatı arasında koordinasyonu sağlamak, depremden etkilenen öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik gerekli iş ve işlemleri yürütmek amacıyla psikososyal koordinasyon birimi tarafından afet bölgesi illeri ve afetten doğrudan etkilenmeyen diğer illere yönelik eylem planları hazırlanmıştır. Makamlarınızca da uygun görülmesi halinde ekte yer alan eylem planlarının illerde uygulanması hususunu olurlarınıza arz ederim.


Kaynak: webdeöğren.con

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol