Hangi Sınıf Öğrencileri Devamsızlıktan Sınıfta Kalmayacak?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Hangi öğrencilerde devam-devamsızlık aranmayacak? Kaçıncı sınıflarda devamsızlık nedeniyle sınıfta kalacak? Kaçıncı sınıflarda devamsızlıktan sınıfta kalma olmayacak? Notları kötü olan 12. sınıflarda sınıf geçecek mi? Liselerin hepsi mi devamsızlıktan yararlanacak?

12 nci Sınıf Öğrencilerinin Devam - Devamsızlık Durumları
2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere, tüm örgün ortaöğretim kurumlarının 12.nci sınıf öğrencileri hakkındaki ilgi Makam Oluru ekte gönderilmiş olup ilgililere duyurulması hususunda bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.
2022-2023 ders yılı 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek olup öğrencilerin devam-devamsızlık ve başarı durumları ilgi Yönetmelik hükümlerine göre değerlendirilecektir.
Bakanlığımıza ulaşan öğrenci ve veli taleplerinden 12 nci sınıf öğrencilerinden bazılarının derslerinde başarılı olmalarına rağmen ilgi Yönetmeliğin 36 ncı maddesi kapsamında özürlü-özürsüz toplam devamsızlık süresini aşarak başarısız duruma düştükleri görülmektedir. Bu durumun, söz konusu öğrenciler ve veliler arasında bir tedirginliğe ve kaygıya yol açtığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere, tüm örgün ortaöğretim kurumlarının 12 nci sınıf öğrencilerinden; ders kesiminin yapılacağı tarih itibarıyla doğrudan sınıf geçerek mezun olabilecek durumda olan ve toplam devamsızlık süresini aşanların, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutulmalarının, ayrıca dönem puanı oluşmayan ve ilgi Yönetmelik hükümleri gereği devamsızlık nedeni ile başarısız sayılan ancak öğrenim hakkı bulunan öğrencilerin ise velilerinin beyanı esas alınarak öğrenim haklarını kullanmamış sayılmaları ve sonraki öğretim yılında örgün eğitime devam etmelerinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Makamlarınızca da uygun görüldüğü takdirde, tüm örgün ortaöğretim kurumlarının 12 nci sınıf öğrencilerinden; ders kesiminin yapılacağı tarih itibarıyla doğrudan sınıf geçerek mezun olabilecek durumda olan ve toplam devamsızlık süresini aşanların devamlı öğrenciler gibi değerlendirilmesi, ayrıca dönem puanı oluşmayan ve ilgi Yönetmelik hükümleri gereği devamsızlık nedeni ile başarısız sayılan ancak öğrenim hakkı bulunan öğrencilerin ise velilerinin beyanı esas alınarak öğrenim haklarını kullanmamış sayılmaları ve sonraki öğretim yılında örgün eğitime devam etmeleri hususunu olurlarınıza arz ederim.

Halil İbrahim TOPÇU
 Ortaöğretim Genel Müdürü
Uygun görüşle arz ederim.

Osman SEZGİN
Bakan Yardımcısı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol