Gece Körlüğü Hastalığı Olan Öğrenci'nin Başarısı İçin Tüm Okulun Yaptığı Fedakarlık ve Müthiş Sonuç

Merhaba. Ben Simav Fen Lisesi'nde öğretmenim. Bizim okulumuza 4 yıl önce, Gece Körlüğü hastalığından %5 görme kabiliyeti olan bir kız öğrencimiz(Ö.K.) geldi. Bizler okul idaremiz ve öğretmenleri olarak çocuğu çok sevdik. Derslerde her zaman Ö.'in de anlayabileceği şekilde vurgulayarak konuları anlattık. Yazılı sınavlarımızda Ö. için özel olarak A3 kağıdına soruları yazdırıp rahatca okumasına yardımcı olduk. Sırasına özel bir lamba monte ettirerek görüşünü rahatlatmaya çalıştık. Ö.'e mümkün olduğunca şekil, grafik içeren sorular sormadık. Sayısal derslerde okul Rehber öğretmenimiz bizzat nezaret ederek gerektiğinde sesli şekilde soruları okuyup, Ö'in verdiği cevapları işaretleyerek yardımcı oluyordu. Zaten Ö'e okumanız yeterliydi. Hatta bir gün müsait kimse bulamayınca Kimya sınavında ben okumuştum ve onun soruları dinleyip, kafasında çözümlemeler ve hesaplamalar yapıp verdiği cevaplara hayran kalmıştım. Dahası Ö. hemen hemen hiçbir sınavda 85 in altında not almıyordu. Nihayet son sınıfa gelindiğinde Rehber Öğretmenimiz Esra hanım, tüm son sınıf öğrencilerini bir projeye dahil etti ve onlara görev dağılımı yaparak, Tüm dersleri cep telefonlarına sesli kayıt halinde aktarmayı başardı. Bu kayıtların hepsini Ö'in bilgisayarına yükledi. Ö. artık eşit ağırlıktan sınava girmeye karar vermişti ve hedefini Boğaziçi Ünv. Psikoloji bölümü olarak belirlemişti. Artık tüm konuları bilgisayarından kulaklıklarıyla dinleyerek hazırlanıyordu.
Nihayet Ö. Sınava girdi ve ne oldu tahmin edin. Ö. Eşit Ağırlık dalında Türkiye 1686.sı olmayı başardı. Psikolojiye sıralaması yetmedi ama Boğaziçi Ünv PDR bölümününe girmeye hak kazandı.
Mezuniyet törenimizde yaptığı konuşmayla da tüm misafirleri hıçkırıklara boğdu.
Ben hem Ö'i, hem onun başarısı için inanılmaz bir çalışma gerçekleştirerek hedefine ulaşmasına yardımcı olan okul idaremizi ve tüm emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol