Çocuklara Nasıl Hayır Diyebiliriz?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okul öncesi çocuğuma “Kardeşine kaykay sürme” ya da “Hayır, minderlerin koltuktan kalkmasını istemiyorum” gibi bir şey söylediğimde alt dudağını dışarı çıkarıyor ve beni kaba olmakla suçluyor. En diplomatik günlerinde bana sözlerimden hoşlanmadığını söylüyor. Evet ― tamamen kötü olan ebeveynliğime gücendi çünkü ben her zaman nazik ve saygılı bir şekilde disipline ettiğimin bilincindeydim.

İdealist bağlanma ebeveynliği felsefesine bağlı kalarak ebeveynliğe başladım. Hangi yeni anne, bebeğinin her üzüntüsünü yatıştırmak için güçlü hissetmek istemez ki? Birlikte uyumayı, uzun süre emzirmeyi, bebek giymeyi ve çocuğunuzun hayatınızı yönetmesine izin vermeyi teşvik eder. (Şaka yapıyorum.) (Bir nevi.) Bu zihniyette, bir bebeğin ya da yürümeye başlayan çocuğun ağlaması, bir ebeveynin düzeltmesi gereken bir sıkıntıya işaret eder.

Bütün bunlar ben çok yorulup kaybolana kadar sıcak, bulanık ve güzeldi. Bir çocuk bağlanmadığında hala kendi başıma var olduğumu bilmek istedim, ama yaptığımdan emin değildim. Küçük bir parazitin benim yokluğumu hissetmemesini ve bir meme ucuna ihtiyaç duymamasını umarak, ordu parmaklarını kavuşturmuş halde emeklemeden uyandığımda yataktan çıkmakta özgür olmak istedim! Oğlumun ihtiyaçlarını karşılamak istedim ama benimkini de önemsemek istedim. Hepsi annelik adına feda edildi.


“Oğlumun ihtiyaçlarını karşılamak istedim ama benimkiyle de ilgilenmek istedim. Hepsi annelik adına feda edildi.”

Zaman geçtikçe, daha fazla sınıra sahip olmaya değer vermeye başladım. Anne liderliğindeki sütten kesme ve uyku eğitimi, amin! Değişen ideallerimle daha fazla ağlamayı benimsemek zorunda kaldım ama bu kolay değildi. Çocuklarımın gözyaşlarını düşünme ve tepki verme şeklimi yeniden programlamam gerekiyordu. Sağlam bir ebeveyn olmaya değer veriyorum, çocuklarından yüksek beklentileri olan biri, ama bu, çoğu zaman çocuğumun mutlu olmadığı ve mutsuzluğunun berbat olduğu anlamına geliyor. Bazen onu yatıştırmak için cazip geliyorum, böylece onun boku ile uğraşmak zorunda kalmıyorum. Ama onun pisliğiyle uğraşmanın (ya da daha doğrusu, kendisininkiyle ilgilenmesini sağlamanın) aslında ebeveynliğin çok önemli bir parçası olduğunu biliyorum. Çocuklarımın gereksiz yere acı çekmesini asla istemiyorum ve her zaman sevgiye ve teselliye hazır olmak istiyorum ama elbette ağlamak için de bir yer var.

Ağlamayı yalnızca normal değil, bazen kendi başına terapötik bir yanıt olarak görmeyi öğrendim. Geçen yaz, 3 yaşındaki çocuğum kaldırımda koşarken ayağı takıldı. Çığlıklarını teselli etmek için ona buz, yara bandı ya da hayvan krakeri verdim. Başını salladı ve "Hayır, sadece ağlamak istiyorum" dedi. Gözyaşları iyileşir ve araştırmalar vücuttan depresanları saldığını, stresi azalttığını ve ruh halini iyileştirdiğini gösteriyor. Ağlamak sadece fiziksel acıya verilen normal bir tepki değil, aynı zamanda hayal kırıklığı, hüsran ve öfkeye verilen normal bir tepkidir.

"Ona 'hayır' diyorum ve duygusal tepkisini kabul ediyorum, çünkü hoşgörülü olmak mutlu bir çocuk ya da sağlıklı bir ilişki sağlamaz."

Bunu bilerek, onu olumsuz duygularından kurtarmaya daha az eğilimli hissediyorum. Elbette onu üzüntü ve diğer rahatsızlıklarda destekleyeceğim ve teselli edeceğim, ancak hayal kırıklığının veya olası patlamasının beni bir kuralı uygulamaktan, davranışı yeniden yönlendirmekten veya bir sınır belirtmekten alıkoymasına izin vermeyeceğim. Artık yapılacak en nazik şeyin onu olumsuz duygulardan korumak olduğunu düşünmüyorum, ona bunlarla başa çıkması ve üstesinden gelmesi için fırsatlar vermek.

Ona hayır diyorum ve duygusal tepkisini kabul ediyorum çünkü hoşgörü mutlu bir çocuk ya da sağlıklı bir ilişki sağlamaz. Çocukların gerçek liderler olmaları için ebeveynlerine ihtiyaçları vardır. Buna direndiği ve kaba davrandığımı söylediği çok zaman oldu, ama sonunda bir güvenlik duygusundan yararlandığını biliyorum. Serbest saltanat istediğini düşünebilir, ama gerçekten, onu sınırların içinde tutacağımı bilmek istiyor.

Saygılı ebeveynlik, çocukları eşit yapmak anlamına gelmez. Oğlumun karar vermesine izin veriyorum ama sunduğum makul seçeneklerden. Ne zaman yatacağını değil, bir ya da iki kitap okumak istiyorsa seçiyor. Akşam yemeğinde ne yiyeceğimize o karar vermiyor (lolipop!), ama ne kadar tüketeceğini seçebiliyor. Parktan ne zaman çıkacağımıza o karar vermiyor, ama elimi tutmak mı yoksa arabaya kendisi mi yürümek istiyorsa o karar veriyor. Çocuğuma saygı adına çok fazla güç verirdim. Aslında, bir zamanlar oyun alanımızın yanında durmadan izlemek isteyeceği bir şantiye vardı ve sonunda onu terkettiğim için kendimi kötü hissettim... Kimden hayır diyecektim?

Bazen çocuklarım hayır dediğimde ağlar. Hayır, boya kalemlerini kıramazsın. Hayır, sana öğle yemeğini servis ettikten sonra sana atıştırmalık hazırlamayacağım. Hayır, başka bir bölüm izleyemezsiniz. Bununla birlikte, ağlamalarına izin vermek, onları sonsuz mutlu etmek için kuralları çiğnemekten veya görmezden gelmekten çok, duygularını kabul ettiğimi ifade ediyor. Empatik ebeveynliği, onları olumsuz duygulardan korumakla karıştırırdım. Şimdi, empatik ebeveynliğin, onları kurtarmadan veya cezalandırmadan tepkilerini anlamak olduğunu biliyorum - sadece “Televizyonun kapalı olmasına kızdın. Anladım. Daha sonra izleyebiliriz."

Artık hayır demek konusunda rahatım çünkü birçok kez yeterince erken söylemedim ve sonunda kendimi kaybettim. Daha dün benden özel bir gömlek ve futbol çoraplarını bulmamı istedi. (Bu istekler için yeterince organize değilim!) Ayrıca kramponlarını ve tekmeliklerini giymek istedi. Sabah görevlerinden ve bizi kapıdan çıkarmaktan şimdiden bitkin düşmüştüm ve onu mutlu etme girişimimin beni aşırıya kaçacağını biliyordum. Kendimi kontrol altında tuttum ve rahatça yapabileceğimden daha fazlası olduğunu bilerek hayır dedim.

Şimdi hayır diyorum çünkü özgünlüğü nezaketten daha çok önemsiyorum ve onun da aynısını yapmasını istiyorum. Sınırlar aracılığıyla kendime saygı duyarak, yalnızca beni dikkate almayı değil, kendine nasıl saygı duyacağını da öğrenir. Ne de olsa çocuklarımızın modeliyiz.

Oğlumun her zaman mutlu olmasını isterdim, ama şimdi onun mücadelelerinin genellikle büyüme ve öğrenme fırsatları olduğunu biliyorum. Geri çekildiğimde (ve kararlı olduğumda) ona güvendiğimi iletirim ve saygılı ebeveynlik gerçekten bununla ilgilidir.

HAYIR diyorum, kaba olmak için değil, işimin bir parçası olduğu için. Bunu söylüyorum çünkü benim kadar onun iyiliğini de önemsiyorum.

Telif hakkı 2016, Amanda Elder, ilk olarak Scary Mommy'de yayınlandı .

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/entry/how-i-learned-to-say-no_us_58c2bb69e4b0c3276fb783d0?te=Today

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı