Çocuk Gelişimi Giriş Dersi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

DOĞUM ÖNCESİ GELİŞİM DÖLÜT DÖNEMİ

Döllenmeden itibaren geçen 15 günlük süreye “dölüt dönemi” denir.  Tohum Evresi-tutunma Evresi- Dölüt Dönemi
DOĞUM ÖNCESİ GELİŞİM
EMBRİYO DÖNEMİ


İkinci haftadan, sekizinci haftaya kadar olan döneme ise embriyo dönemi adı verilir. 
Embriyo dönemi, implantasyon tamamlandığında başlar. Blastosistin dış tabakası, her biri çok önemli destek yapıları oluşturan iki hücre zarına dönüşür.  İçteki hücre zarı, içindeki embriyonun yüzdüğü amniyon sıvısını barındıran ve amniyon olarak adlandırılan bir çeşit kese ya da torbaya dönüşür.
Destek yapıları gelişirken, embriyonun kendisini oluşturacak hücre kütlesi deri, duyu reseptörleri
 sinir hücreleri,  kaslar, dolaşım sistemi, ve iç organların  temellerini oluşturacak birkaç tipte hücreye  daha ayrılır. Bu süreç organogenez olarak anılır 
Embriyoda farklılaşmış üç tabaka bulunur. 
En dıştaki tabaka ‘ekdoderm’ adını alır. Ekdodermden sinir sistemi, saç, tırnak, dişler, deri bezleri, duyu organları meydana gelir.
Ortada ise ‘mezoderm’ adı verilen tabaka oluşur. Mezoderm tabakasından kas, kemik, dolaşım sistemi oluşur. İçte ise endoderm tabakası meydana gelir. Endoderm tabakasından ise sindirim sistemi, ağız, boğaz gibi organlar meydana gelir. 
Embriyo döneminde organizma insan görünümünü almaya başlar. Yüz, ağız, gözler ve kulaklar tanımlanabilir bir hale gelir. Boy yaklaşık 1cm’ye ulaşır. Merkezi sinir sistemi gelişmeye başlar. Beşinci haftada kalp meydana gelir ve bir hafta sonra  dakikada 60 defa atar. Benzer bir şekilde görülen bu hızlı değişim, diğer organlarda da görülmeye başlar. Kol ve bacaklar oluşur. 
DOĞUM ÖNCESİ GELİŞİM
FETUS DÖNEMİ

İkinci ayın sonundan doğuma kadar olan döneme fetüs dönemi denir. Fetüs on ikinci haftanın sonunda yaklaşık 7.5 cm. boyunda ve 14 gram ağırlığındadır. Bu dönemde baş orantısız bir şekilde büyük olmasına rağmen daha fazla insan şeklini alır. Fetüsün hareketlerini on altıncı haftanın sonunda anne hissedebilir. Dördüncü ve altıncı ayda fetüsün temel anatomik yapısı iyice belirginleşir. 
Fetüsün kalp atışı doktor tarafından bulunabilir. İskelet sisteminde ise, kemikleşme ve sertleşme başlar. Beş ve altıncı ayda deri biraz daha kalınlaşır ve tırnaklar oluşur, beden ve yüz iyice belirginleşir.Kas kontrolü gelişmeye başlar ve fetüsün hareketlerinde artış görülür. Beşinci ayın sonunda fetüs, artık insan organizmasının temel yapısını oluşturduğu gibi yürüme, emme gibi doğumdan sonra gerekli olan bir çok davranış biçimini de kazanmıştır. 
Fetüsün kalp atışı doktor tarafından bulunabilir. İskelet sisteminde ise, kemikleşme ve sertleşme başlar. Beş ve altıncı ayda deri biraz daha kalınlaşır ve tırnaklar oluşur, beden ve yüz iyice belirginleşir.Kas kontrolü gelişmeye başlar ve fetüsün hareketlerinde artış görülür. Beşinci ayın sonunda fetüs, artık insan organizmasının temel yapısını oluşturduğu gibi yürüme, emme gibi doğumdan sonra gerekli olan bir çok davranış biçimini de kazanmıştır. 
Fetüs, yeni doğan bebekte gözlenen bazı fiziksel ve davranışsal özellikler kazanmasına rağmen, beşinci ayı tamamlamadan doğan bebekler nadiren yaşayabilirler. Fetüsün yaşayabilmesi için en az 28 haftalık olması gerekir.Bu dönemde dünyaya gelirse prematüre olarak yaşama şansı vardır. Ancak emme ve yutma güçsüz, solunum düzensiz ve yüzeyseldir. 
Doğum öncesi gelişim dönemi, yaşam süresindeki en hızlı gelişim dönemidir. Fetüs doğduğunda boyu ortalama 48-53 cm. ağırlığı ise 2500-4300 gr. arasındadır. 
İnsan yaşamının ilk iki yılında, büyüme çok hızlı bir şekilde devam eder. İlk yılın sonunda normal bir bebeğin boyu, doğum boyunun % 50’ si kadar uzar. İki yaşına geldiğinde ise doğum boyundan % 75 daha uzundur. Görüldüğü gibi, boyca uzama ilk yıldan sonra giderek azalmaktadır. 


Bir bebeğin vücut organları aynı oranda büyümez. Yeni doğan bir bebeğin baş çevresi yaklaşık 35 cm dir. Bebeğin başı, vücudunun dörtte bir oranındadır.Yetişkinlikte ise bu oran sekizde birdir. 
Baş yetişkinlikteki ölçüsüne ulaşmak için doğuştaki ölçüsünün yalnızca iki katı büyümesine rağmen, doğuştaki bacak ve kolların uzunluğu altı kat büyüyerek yetişkindeki bacak ve kolların uzunluğuna ulaşmaktadır. Bu nedenle bebeklikte, beden, bacak ve kollar baştan daha hızlı büyürler 
Bebeğin, doğumdaki kas ağırlığının toplam vücut ağırlığına oranı beşte bir iken, yetişkinlikte bu oran beşte ikidir. Gelişim baştan-ayağa, içten-dışa doğru prensibine uygun olarak, önce baş ve boyun kasları gelişirken, daha sonra karın ve omuz kasları, el kol ve ayak kasları gelişir. Bu nedenden dolayı, çocuk önce büyük kas hareketlerini, daha sonra küçük kas hareketlerini yapabilir. Örneğin, kolların etkin kullanımı, ellerin kullanım yeteneğinden önce gelir. 
Bebeğin sinir sistemi de gelişim ilkelerine uygun bir şekilde merkezden uçlara, içerden dışa doğru bir gelişim gösterir. Baştaki sinirler, ayaktaki sinirlere göre daha gelişmiştir. 
Dolaşım sisteminin gelişimi incelendiğinde de, bebeğin kan basıncı doğuşta çok düşüktür, altıncı haftadan sonra artmaya başlar. Kalp vücuda göre daha büyüktür. Kalp atışı, dakikada ortalama 120-140 arasındadır. Bu hızlı atışlar bir yaşına kadar sürer. Bebeğin kalbinin çalışması, kalp kaslarının gelişmesiyle düzenli bir duruma gelir. Dakikadaki kalp atışının sayısı yavaş yavaş azalır ve yetişkinlikteki düzeyine ulaşır. 
 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı