CHP'li Milletvekili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a sordu: Kaç öğretmen kasten baraj altında bırakıldı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

CHP milletvekili Utku Çakırözer, herhangi bir yakını KHK'yla ihraç edildiği için sözlü mülakatta elendiği ileri sürülen öğretmenleri Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a, bu gerekçelerle mülakatta elenen kaç öğretmen adayı olduğunu sordu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, sözleşmeli öğretmenlik için mülakata giren, ancak OHAL KHK'sıyla bir yakını ihraç edilmiş olan adayların kasten baraj altında bırakıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.


Eğitim Sen: OHAL'de KHK ile ihraç edilenlerin akrabaları öğretmenlik sınavlarından geçirilmiyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması talebiyle önerge veren Çakırözer, öğretmen adaylarına sözlü mülakatlarda ayrımcılık yapılıp yapılmadığını ve yapılan bu uygulamalardan kaç kişinin etkilendiğini sordu.
Bu uygulamayla, öğretmen olma umuduyla sınava giren öğretmen adaylarının emeklerinin çalındığını belirten Çakırözer, Bakan Selçuk'a anayasanın eşitlik ilkesini hatırlatarak, "Öğretmenlere mülakat uygulamasıyla birlikte birçok adaletsizlik uygulandı. Ortaya atılan bu iddialar derhal aydınlatılmalı ve öğretmen adaylarının mağduriyetleri giderilmelidir" dedi.

ÖĞRETMEN ADAYLARININ EMEĞİ ÇALINDI


Bakan Yılmaz: Öğretmenleri sözleşmeli yapmazsak tutamayız
Gazete DuvaR'ın aktardığına göre, öğretmen olmak için Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmen sınavlarına giren adaylar bu yıl ilk kez yeni bir uygulamayla karşılaştı. KPSS'den 90 üzerinde puan alan öğretmen adaylarına mülakatlarda 50 puan verildiği, OHAL KHK'sıyla bir yakını görevinden ihraç edilmiş adayların, akrabaları suçlamalardan beraat etmiş olsa dahi baraj altında bırakıldığı iddiaları gündeme geldi.
FETÖ gerekçesiyle kapatılan üniversitelerden mezun olmuş adayların da kasten baraj altında bırakıldığı basında haber oldu.

Çakırözer, Bakan Selçuk'a şu soruları yöneltti:

— Ülkeyi OHAL KHK'ları ile yöneten hükümetinizin, OHAL KHK'si ile bir yakını ihraç edilmiş adayları, akrabaları suçlamalardan beraat etmiş olsa bile MEB'in mülakatında baraj altında bırakktığı iddiaları doğru mudur? Bu gerekçelerle mülakatlardan elenen kaç öğretmen adayı vardır? Elenmelerin gerekçesi kayıtlara nasıl geçmiştir?

— KPSS ve sözlü mülakat sınavı için gerekli şartları sağlayan öğretmen adaylarının atama barajının altında bırakılmasının gerekçesi nedir? Bu durum anayasamızdaki eşitlik ilkelerine ve ilgili mevzuata aykırı değil midir?

— Sözlü mülakatlarda sorulan soruların içerikleri nelerdir? Sorulan sorular adaylara özel olarak mı hazırlanmaktadır?

— Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapılan bu uygulamadan haberi var mıdır? Bu konuda herhangi bir soruşturma başlatılmış mı, başlatılmışsa soruşturma ne aşamadadır?

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı