Basara Yöntemi R Sesi İle İlgili Etkinlik ve Çalışma

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Basara yöntemi nedir? Basara yöntemi ile ses çıkarma nasıl yapılır? Basara tekniği ne işe yarar? Basara tekniği nerelerde uygulanır? Basara tekniği hangi sesler için uygundur? Basara yöntemi etkinlik çalışmaları nasıl yapılır?
/r/ sesi, çocukların iletişim becerilerini geliştirirken yaşadıkları en yaygın konuşma hatalarından biridir. 
Sinir bozucu bir şekilde, aynı zamanda çocuklara öğretmesi ve onlar için öğrenip ustalaşması en zor seslerden biridir! Çocuğunuzla /r/ sesi üzerinde pratik yapmaya çalıştıysanız, muhtemelen bunu zaten biliyorsunuzdur.
Bununla birlikte, yeterli rehberlik, uygulama ve tekrarla, çocuğunuzu kesinlikle iletişim başarısı için hazırlayabilirsiniz. Bu yazıda, /r/ sesiyle ilgili en sık sorulan bazı soruları yanıtlayacağız. Çocuğunuzun bu sinir bozucu sesi mükemmelleştirmesine yardımcı olacak etkili stratejiler de paylaşacağız!  

Sesi cıkarmakta zorlanıyorsa y sesini güçlü bir şekilde sesli olarak telaffuz etsin. Bir süre sonra dilin ucunu üst dişlerin gerisine değdirsin. Uzun süre tekrarlarsa r sesine ulaşır.
R sesi ile çalışma yapılacaksa ra-re-ri-ro-ru-rı-rö-rü hecelerini sırasıyla verin. Daha sonra bol bol çalışmalar yapın. Örneğin renkli kağıtları elma şeklinde kesin. Üzerine heceleri yazın. Defterine bir ağaç resmi yapın. Sizin söylediğiniz hecedeki elmaları bulup defterindeki ağaca yapıştırsın.
 Aynı mantıkla tırtıl yapabilirsiniz. Algılama seviyesi iyiyse kodlama çalışmaları yapabilirsiniz. Bir tablo hazırlayabilirsiniz. İki satır olur tablo. Üstünde rakamlar yazar. Altında ise heceler yer alır. 
Daha sonra aşağıya karışık olarak sayıları verirseniz. Çocuk o sayıda hangi hece yer aldığını tabloya bakar ve okur sonra yazar.
 Aynı heceleri eşleştirme yapabilirsiniz. Heceleri orta büyüklükte kağıtlara yazabilirsiniz. Sonra onları sınıfın bir köşesinde masaya dizersiniz.

Siz tahtanın önünde durursunuz ve çocuktan sizin söylediğiniz heceyi getirmesini isterseniz.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol