Açık Öğretim Liselerine Geçişler Nasıl Yapılacak?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

DAĞITIM YERLERİNE
İlgi : a) 07.09.2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı
 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.
 b) 14.09.2023 tarihli ve 83907639 sayılı 2023/30 No’lu Genelge. Bilindiği üzere, örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişler ilgi (a) Yönetmelik ve ilgi (b)
Genelge kapsamında yürütülmektedir. Açık öğretim liseleri 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 1. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 15 Eylül 2023 - 16 Ekim 2023 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Ancak görülen lüzum üzerine 1. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 05 Kasım 2023 tarihi saat 23.59’a kadar uzatılmış olup açık öğretim liselerine geçişlerle
ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
İlgi (b) Genelge ile açıklanan “Bakanlıkça mazereti uygun görülen” ibaresi kapsamında;
1) İlgi (b) Genelge’nin (a) bendinde yer alan; “Sınıf tekrarına kalanlardan talepte bulunanlar ilgi (a) Yönetmeliğin 59 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine göre öğrenim hakkı devam edenlerden bu yönde talepte bulunanlar” il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuru yapmaksızın doğrudan halk eğitimi merkezlerine, açık öğretim liselerine geçiş için başvuru yapabileceklerdir.
2) İlgi (b) Genelge’nin (c) bendinde yer alan; “İlköğretim okulu/ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olup herhangi bir örgün ortaöğretim kurumunda kaydı olmayanlar ile çeşitli nedenlerle dokuzuncu sınıfta özürsüz devamsızlık hakkını dolduranlar,” il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuru yapmadan doğrudan halk eğitimi merkezlerine açık öğretim liselerine geçiş için başvuru yapabileceklerdir.
3) İlgi (b) Genelge’nin (e) bendinde yer alan; “Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan Kur'an kurslarında hafızlık ve bu alanı destekleyici Arapça eğitimi alanlar ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hafızlık modüllerine kayıtlı olanlar” hükmü çerçevesinde Kur'an kurslarında hafızlık ve bu alanı destekleyici Arapça eğitimi alanlar ayrı ayrı değerlendirilecektir.
4) İlgi (b) Genelge’nin (g) bendinde yer alan; “2023-2024 eğitim ve öğretim yılına mahsus olmak üzere deprem bölgesindeki Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde geçici barınma merkezlerinde (konteyner kent, çadır kent vb.) ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar” geçici
barınma merkezlerinde (konteyner kent, çadır kent vb.) ikamet edenler ile taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar olarak ayrı
ayrı değerlendirilecektir.
Kayıtlı oldukları okulların bulunduğu yerleşim yerlerinin dışında bulunan ve açık öğretim liselerine kayıt olmak isteyen öğrenciler durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla bulundukları yerleşim yerlerindeki il/ilçe komisyonlarına nakil ve geçiş başvurusu yapabileceklerdir. Bu kapsamdaki başvurular öğrencinin kayıtlı olduğu okulun bağlı bulunduğu il millî eğitim müdürlüğüne gönderilerek geçiş işlemleri tamamlanacaktır.

İlgi (a) Yönetmelik, ilgi (b) Genelge hükümleri ve yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda gerekli iş ve işlemlerin
yürütülmesi hususunda;
Bilgilerini ve gereğini rica ederim.
Ömer Faruk YELKENCİ
Bakan a.
 Bakan Yardımcısı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al