2023 Yaz Tatili Telafi Eğitimi Yazısı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.
Bakanlığımıza bağlı ortaöğretim kurumlarının 10 ve 11'inci sınıflarında öğrenim gören ve 2022-2023 ders yılı sonunda bir üst sınıfa geçecek öğrencilerden; alan/dal değiştirmek isteyen mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencileri de dahil olmak üzere mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki ilgili alan/dallara geçiş yapmak isteyen öğrencilerin nakil ve geçiş işlemlerinde tereddüte düşüldüğü Bakanlığımıza ulaşan bilgilerden anlaşılmaktadır. İlgi (a) Yönetmeliğin Telafi programı başlıklı 61'inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde "Ortaöğretim kurumlarında; ... Alan/dal değiştirmek isteyen mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları öğrencileriyle diğer ortaöğretim kurumlarından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına geçiş yapmak isteyen öğrencilere yaz tatilinde, ... telafi programı uygulanır." hükmü ile aynı Yönetmeliğin 62'nci maddesinin ikinci fıkrasında "Telafi eğitimi programı, ilgili alana/dala ait çerçeve öğretim programları ve haftalık ders çizelgelerindeki alan ve dal derslerinden oluşur. Öğretim programlarının uygulama planları, millî eğitim müdürlüklerince hazırlanacak telafi eğitimi çalışma takvimine göre ilgili alan öğretmenlerince yapılır. ...." hükmü yer almaktadır.
Buna göre; 10'uncu sınıfa ait meslek derslerinden telafi eğitiminin yapılabilmesi için ilgi Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat hükümleri gereği en az 10 (On) öğrencinin başvuruda bulunması, söz konusu eğitimin yaz tatili süresince yapılması ve il millî eğitim müdürlüklerince hazırlanacak çalışma takvimi doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütülmesi gerekmektedir.
Ayrıca, ilgi Yönetmeliğin "Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler" başlıklı 37'nci maddesinde yer alan telafi eğitimi ile ilgili hükümler doğrultusunda öğrenci velilerine gerekli rehberliğin yapılması hususunda;

Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.
Nazan ŞENER
Bakan a.
Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak