2022-2023 İlkokul Kayıtları Ne zaman Başlayacak? 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında Hangi Yıl Doğanlar Kayıt Olacak?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2022-2023 Eğitim - Öğretim yılı başlamadan, yeni kayıt olacak öğrenci ve velileri telaş sardı. Velilerin en çok merak ettiği konuların başında, 2022-2023 yılında kaç doğumlular kayıt olacak? 

Başvurular ne zaman başlayacak? Çocuğumun kaydı hangi okula çıkıyor? Gibi bir çok düşünce sarmış durumda. Önümüzdeki Eğitim Öğretim yılında kaç aylık çocukların kayıt olacağı tabloda ayrıntılı olarak gösterilmiştir. 

Çocuğumu Hangi okula kayıt yaptıracağım

 Zorunlu kayıt yaşı içerisindeki çocuğunuzun hangi okula kayıt olacağını Milli Eğitim Bakanlığı e okul sisteminden takip edebilirsiniz.

Anaokuluna başlama yaşı kaç?
Anaokulu, 36 - 69 aylık çocukların eğitimi amacıyla açılan okul öncesi eğitim kurumudur. Anaokulu ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 36 ayını tamamlayan ve 69 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılır.

Ana sınıfına başlama yaşı kaç?
Ana sınıfı, 48 - 69 aylık çocukların eğitimi amacıyla örgün ve yaygın eğitim kurumları bünyesinde açılan sınıflardır. Ana sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 48 ayını dolduran ve 69 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilir. Ancak bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36 - 47 ay arası çocuklar da ana sınıfına kaydedilebilir.

İlkokula başlama yaşı kaç?
İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 66 - 68 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

İlkokula başlama yaşı gelen çocuğu okula kayıt ettirmek zorunlu mudur?
Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin vereceği dilekçe; 72, 73 ve 74 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir. Velisinin yazılı talebi veya sağlık raporu doğrultusunda ilkokula kaydı bir yıl ertelenen çocuklar okul öncesi eğitim kurumlarına öncelikle kaydedilir.


 

Haber Kaynağı: www.ogretmensitemiz.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Nilgün 3 yıl önce

Birinci sınıf hangi okulda olduğunu öğrenmek için e okul sistemine yeni giriş nasıl yapiliyor sayfada yeni giriş diye birşey yok

Avatar
Elif 3 yıl önce

72 aylıklar raporla erteleyebiliyor mi. Kesin mi bu

Avatar
Farma 3 yıl önce

Sayfa açmış ama hüç bilgi yok

Avatar
Melih 3 yıl önce

Tabloya göre 72 zorunlu. 71 ertelenebilir.

Avatar
Birgül 3 yıl önce

Kayıtlar ne zaman başlıyor

Avatar
Yıldız 3 yıl önce

Kayıtlar ne zaman 1.sınıf tarih olarak

Avatar
Nazo 3 yıl önce

İlkokul. Kayitlari basladimi

Avatar
Burcu 3 yıl önce

ön kayitlar başladı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz