Bir Ülkede 125 Bin Öğretmen Görevden Alındı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İçinde 125,000 okul öğretmenleri fazla Myanmar Şubat ayında ülkenin seçilmiş hükümeti deviren askeri darbeyi karşı bir sivil itaatsizlik hareketi katılmak için askıya alınmıştır, resmi bir Myanmar Öğretmenler Federasyonu söyledi.

Askıya alma cezaları, ordunun iktidarı ele geçirip on yıllık demokratik reformları yarıda bırakmasından bu yana ülkeyi felç eden bir kampanyanın parçası olarak bazı öğretmenler ve ebeveynlerin boykot ettiği yeni bir okul yılının başlamasından günler önce geldi.

Misilleme korkusuyla adını vermeyi reddeden öğretmenler federasyonu yetkilisi, Cumartesi günü itibariyle toplam 125.900 okul öğretmeninin okuldan uzaklaştırıldığını söyledi. Zaten hoşnutsuzluğu kışkırtma suçlamasıyla cuntanın arananlar listesinde.
Myanmar'ın iki yıl önceki en son verilere göre 430.000 okul öğretmeni vardı.

“Bunlar, insanları işe geri dönmeye tehdit eden ifadelerdir. Bu kadar insanı gerçekten kovarlarsa, tüm sistem duracaktır ”dedi, kendisi de öğretmen olan yetkili. Dönmesi halinde karşı karşıya kaldığı suçlamaların düşüleceğinin kendisine söylendiğini söyledi.

Reuters yorum için bir cunta sözcüsü veya eğitim bakanlığına ulaşamadı. Devlet tarafından işletilen Myanmar'ın Küresel Yeni Işığı gazetesi, öğretmenleri ve öğrencileri, eğitim sistemini yeniden başlatmak için okullara dönmeye çağırdı.

Okullarda yaşanan aksaklık, 1 Şubat darbesi ve seçilmiş lider Aung San Suu Kyi'nin tutuklanmasıyla Güneydoğu Asya ülkesinin kaosa sürüklenmesinden bu yana sağlık sektöründe, hükümet ve özel sektörde yaşananları yansıtıyor.

Öğretmenler grubuna göre yaklaşık 19.500 üniversite personeli de uzaklaştırıldı.

Haziran ayında başlayan okul dönemi için kayıtlar önümüzdeki hafta başlıyor, ancak bazı veliler de çocuklarını okuldan uzak tutmayı planladıklarını söyledi.

“Kızımı kaydettirmeyeceğim çünkü ona askeri diktatörlükten eğitim vermek istemiyorum. Kızı 14 yaşında olan 42 yaşındaki Myint, onun güvenliği için de endişeleniyorum ”dedi.

Yüzlerce kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü günlük protestoların ön saflarında yer alan öğrenciler, sınıfları boykot etmeyi de planladıklarını söyledi.

18 yaşındaki Lwin, "Yalnızca demokrasiye geri dönersek okula döneceğim" dedi.

Myanmar'ın eğitim sistemi zaten bölgedeki en yoksul sistemlerden biriydi ve geçen yıl küresel bir ankette 93 ülke arasında 92. sırada yer aldı.


Eğitimi savunan Aung San Suu Kyi'nin liderliğinde bile harcama gayri safi yurtiçi hasılanın% 2'sinin altındaydı. Dünya Bankası rakamlarına göre bu, dünyadaki en düşük oranlardan biriydi.

Cunta muhalifleri tarafından yeraltında kurulan bir ulusal birlik hükümeti , öğretmenleri ve öğrencileri desteklemek için elinden geleni yapacağını söyleyerek, yabancı bağışçıları cunta kontrollü eğitim bakanlığını finanse etmeyi bırakmaya çağırdı.

Ulusal birlik hükümeti sözcüsü olan Sasa, Reuters'e gönderdiği bir e-postada, "Zalim orduyu desteklemeyi reddeden Myanmar'ın eğitimcileriyle çalışacağız" dedi.

"Bu harika öğretmenler ve cesur öğretmenler asla geride kalmayacak."

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2021/may/23/myanmars-military-rulers-suspend-more-than-125000-teachers-for-opposing-coup

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak