Aşı İle İlgili Bir Kötü Haber Daha Geldi

Tüm dünyanın umudu olan aşı ile ilgili bir kötü haber daha geldi. İtalya'n İçişlerinin Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, mafya örgütleri corona aşısına sızma risklerinin olduğu belirtildi. Tüm dünya neredeyse bir senedir corona virüsü salgınıyla uğraşıyor. Tüm dünyanın kabusu olan corona salgını nedeniyle milyonlarca insan hayatını kaybetti, ülkelerin ekonomileri yerle bir oldu ve insanların bu süre zarfında psikolojik olarak büyük rahatsızlıklar yaşadı. 
Aşının bulunmasıyla beraber, korona salgınında sona gelindiğini düşünen insanlar, aşı ile ilgili olumsuz haberleri nedeniyle büyük hayal kırıklıkları yaşıyorlar

Mafya yapılanmaları, salgın ve kısıtlayıcı tedbirlerin yol açtığı ekonomik kayıplara karşı hükümetin devreye soktuğu destek paketlerinden faydalanmaya çalışıyor. Mafyanın, turistik tesisler ve ticari işletmelerde zorunlu olan hijyen hizmetlerine sızma girişimleri de raporda yer alıyor.

Pandeminin mevcut aşamasındaki en kritik hizmetlerden olan aşı kampanyasına da mafyanın sızmasından endişe ediliyor. İçişleri Bakanlığı raporunda, halen corona virüsü aşısındaki arz-talep dengesizliğinden mafyanın faydalanması riskine işaret ediliyor.

Mafya örgütlerinin özellikle aşının dağıtımı çalışmalarına sızması tehlikesinin bulunduğu belirtiliyor.

Rapordaki bir başka başlıkta da, salgın ve kısıtlayıcı tedbirler süresince suç oranlarındaki değişim analiz ediliyor.

İtalya’da Mart-Ekim 2020 döneminde genel suç oranlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla azaldığı, ancak siber suçların büyük artış gösterdiği görülüyor.


Rapora göre İtalya’da Mart-Ekim ayları arasında kayıtlara geçen genel suç oranı yüzde 25 düştü. Siber suçlarda ise aynı dönemde geçen yıla göre yüzde 34.8 artış kaydedildi.

İtalya'dan gelen bu haberler umarız tüm dünyada tekrar bir sıkıntı yaşatmaz. 

Kaynak: (BBC Türkçe)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol