Müslüman Olmayanlar İftara Davet Edilir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çocukların gayrimüslim arkadaşlarını iftara davet etmek Bu davet (başkalarını İslam'a davet) için mükemmel bir fırsattır.

Bu, misafirlere vaaz vermeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak onlara Müslüman bir aileyi “iş başında” görme ve Müslümanların aslında o kadar da garip olmadığını görme şansı verir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun gayrimüslim arkadaşlara sahip olmasına sevinmelisiniz çünkü bu, onun okulda tamamen izole olmadığı anlamına gelir (eğer çok fazla Müslüman yoksa).

Ayrıca çocuğunuzun Müslüman olmaktan utanmadığına, gayrimüslim arkadaşlarına oruçlu olduğunu söylemekten çekinmediğine, ailesinden utanmadığına da işarettir. Ve eğer çocuğunuz arkadaşlarını eve davet etmek istiyorsa, bu onun sizin üzülmeyeceğinizi düşündüğü arkadaşları seçtiğinin bir işaretidir. Bunların hepsi iyi. Sınıf arkadaşlarını iftara davet etmek, çocuğunuzun okulda ne tür arkadaşlar seçtiğini görmenizi sağlar.

Çocuğunuzun misafirleriyle konuşun ve onlara ilgi alanları ve aileleri hakkında dostça sorular sorun. Müslümanların azınlıkta olduğu bir ülkedeyseniz, sizin ve çocuklarınızın gayrimüslimlerle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeniz önemlidir.

Kadın ve erkekleri serbestçe karıştırmak veya alkol almak gibi İslam'ın kurallarını çiğnemediğiniz sürece gayrimüslimlerle sosyalleşmenizde bir sakınca yoktur. Çocuğunuzun sınıf arkadaşlarıyla iftar keyfi yapın.

Yakınlarda bayramda ziyaret edeceğiniz geniş bir aileniz yoksa, belki çocuğunuz bu arkadaşlarını veya başkalarını bir bayram kutlaması için davet etmek ister. En azından çocuğunuz bayramdan sonra okula ya da arkadaşlarına kurabiye götürsün, mevsimin mutluluğunu başkalarıyla paylaşsın.

Kaynak: fiqh.islamonline.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol