Ders Planlama Çerçevesi

By Peg Grafwallner
Eğitim koçu olarak, bir şehir lisesinde yaklaşık 65 öğretmenle işbirliği yapıyorum. Amacım, sınıf hedeflerini aksatmadan okuryazarlığı derslerine katma konusunda birçok konudaki öğretmenleri desteklemektir.

Sık sık acemi öğretmenlerimiz ve öğrenci öğretmenlerimizle ders planlarını gözden geçirerek ve Douglas Fisher ve Nancy Frey tarafından “öğrencilerin ne bilmesini ve ne yapmasını istediğinizi" olarak tanımladığı öğrenme niyetlerini ve başarı ölçütlerini pekiştiren okuryazarlık becerileri önererek çalışıyorum . Bir veya daha fazla dersin sonunda. ”Niyet ve başarı ölçütlerini öğrenmeden,“ dersler dolaşır ve öğrenciler şaşırır ve sinirlenir ”derler.

Yeni öğretmenlerden bana derslerinin amacını söylemelerini istediğimde, genellikle yarattıkları aktiviteleri anlatıyorlar. Mesela, geçenlerde, haklarını Bill'e öğretmek için istekli olan bir öğrenci öğretmeniyle işbirliği yapıyordum. Sohbetimize, farklı bakış açılarıyla gerçek hayat senaryoları okuyacağını ve öğrencilerden belirli bir senaryo ile aynı fikirde olduklarını kabul ettikleri takdirde sınıfın önüne ya da aynı fikirde olmadıklarında sınıfın arkasına geçmelerini söyleyeceğini söyleyerek başladı. Daha sonra, öğrencilerden kararlarını açıklamalarını isterdi.

Heyecanı aşikardı. Bana yazdığı senaryoları, yarattığı “Kabul” ve “Kabul Edilmeme” işaretlerini ve öğrencilerin kendi haklarını beyin fırtınası yapabilmesi için tasarladığı çalışma sayfasını gösterdi.

İşini bitirdiğinde yaptığı iş için ona övgüde bulundum. Açıkça, aktiviteyi ayrıntılı olarak düşünmüştü. Ardından ona dersin amacını, öğrencilerin ondan ne çıkarmasını istediğini sordum.

İstediği şey - öğrencilerinin Haklar Bildirgesi'nin ne olduğunu bilmesi, nerede bulacağı, neden önemli olduğu ve bugün hala neden buna ihtiyaç duyduğumuz- aslında etkinlik tarafından aktarılmadı. Etkinliğini geliştirmek için çok heyecanlı olduğu için henüz bir öğrenme niyeti ve beraberindeki başarı kriterleri yazmamıştı. Ancak, onlarsız, tek yapması gereken bir faaliyetti - bir tanesi o gün için hedefleriyle uyuşmuyordu.
ÖĞRENME AMAÇLARI VE BAŞARI KRİTERLERİ
Kaliteli bir öğrenme amacı hazırlama, planlamayı gerektirir. Çoğunlukla, öğretmenler bir aktiviteyi öğrenme niyetleri olarak kullanır - ancak bir öğrenme amacı bir aktivitenin ötesine geçer. Öğrencilerin bilmesini ve yapmasını istediğimiz şey olan öğrenmenin amacına odaklanır. Öğrenme amacı öğrencilerin odaklanmış ve ilgili kalmalarını sağlar.

Önce öğrenme amacını oluşturmak ve sonra öğrencilerin anlamalarını değerlendirmek için kullanabilecekleri başarı ölçütlerini belirlemek ve sonra öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olacak etkinlik ve bazı açık uçlu sorular oluşturmak önemlidir.

Öğretmenle, Haklar Bildirgesi dersinde çalışırken, öğrenme amacını ve başarı kriterlerini geliştirmek için geri adım attık. Öğrenmenin amacı şuydu: “Haklar Bildirgesini, amacını ve hayatımla olan ilişkisini açıklayabilirim.” Başarı kriterleri, öğrencilerin Haklar Bildirgesini açıklama ve açıklama yapma ve önemini açıklama yeteneğine dayandırılmıştır. hem genel olarak hem de kendi yaşamlarında. Not alma, açıklama ve analiz, ACT College ve Kariyer Hazırlık Standartları ve Ortak Çekirdek Devlet Standartlarına dayanan becerilerdir ve derse en az çabayla sorunsuz bir şekilde dahil edilebilirler.

Öğrenme niyetleri ve başarı kriterleri tüm konularda değerlidir. Örneğin, cebirde, öğrenme niyeti “Koordinat ızgarasının yapısını anlayabilir ve çeyrek noktalardaki noktaları çizme prosedürünü bir koordinat ızgarasının yapısıyla ilişkilendirebilirim” olabilir. Bu niyet için başarı kriterleri, öğrencilerin yapabilmeleri olabilir. doğru kelime bilgisini kullanarak bu prosedür hakkında konuşun ve yazın; her bir kadrandaki noktaları bir koordinat ızgarası üzerine çizip etiketleyebileceklerini; ve her kadran için koordinatlar hakkında bir kural oluşturabileceklerini söylediler.

Çevre biliminde, öğrenme amacı “iklim değişikliğinin tarihini, etkileşimlerini ve eğilimlerini tanıyabilirim” ise, başarı kriterleri öğrencilerin iklim değişikliğinin tarihi hakkında güvenilir bir araştırma bulabilmeleri ve araştırmalarını kendileriyle paylaşabilmeleri olabilir. Akranlar, iklim değişikliğinin etkileşimlerini gösterebildikleri ve bu etkileşimlerin değerini açıklayabilecekleri ve bir grafik kullanarak iklim değişikliğinin eğilimlerini gösterebilecekleri ve eğilimlerin değerini açıklayabileceklerdir.

DERS PLANLAMASINA ODAKLANMANIN BİR YOLU
Öğrencileri öğrenmelerine dahil etmek kesinlikle gerekli olsa da, birlikte çalıştığım öğretmen, öğrencilerin gelişimine yardım etmeye çalıştığı becerilerin değerinin ve bu becerilerin neden etkinlik değil - neden eğitim alması gerektiğinin farkındaydı.

Bir sonraki dersinde, öğrencilerin onları kolayca görebilecekleri öğrenme niyetini ve başarı kriterlerini yayınladı. Daha sonra öğrencilerinden, ne yapmak üzere olduklarını anladıklarından emin olarak, başarı kriterlerini parolalarını yazmalarını istedi. Ders boyunca birkaç kez öğrenme niyeti ve başarı ölçütlerine atıfta bulundu, böylece öğrencilerin kendi anlama seviyelerini belirleyebiliyordu ve gerektiğinde hangi becerileri anladıklarına ve hangilerinin hala desteğe ihtiyaç duyduğuna karar verebiliyordu. Çıkış biletini takip ederek öğrencilere derste ne öğrendiklerini, nasıl öğrendiklerini ve neden öğrenmenin önemli olduğunu sordu.

Hangi konuyu öğrettiğiniz önemli değil, talimatlarınızı planlarken kendinize şu soruları sorun:

Öğrencilerinizin ne bilmesini istersiniz? Bu neden önemli?
Bu bilgiyi başka bir yolla öğrenebilirler mi? Nasıl?
Sadece cevaplarınızı düşündüğünüzde bir kez öğrenme niyetinizi ve başarı ölçütlerinizi yazmaya başlamalısınız. Yarattığınız aktiviteleri saklayın - ancak bunları dersin merkezi veya dersin hedefi yapmayın. Zamanınızı, öğrencilerinizin akademik yaşamlarının tüm alanlarına uygulayabilecekleri öğrenmelerini ve becerilerini destekleyecek bir öğrenme niyeti ve başarı ölçütleri tasarlayarak geçirin.

https://www.edutopia.org/article/framework-lesson-planning

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol