Turizm Ekonomiye Nasıl Katkı Sağlar?

Seyahat ve Turizm, gezginlerin bir yıldan kısa süreli olağan ortamlarının dışındaki gezilerdeki faaliyetleriyle ilgilidir. Seyahat ve Turizm, dünyadaki çoğu ülkede önemli bir ekonomik faaliyettir. Avrupa'da Seyahat ve Turizm GSYİH, otomobil üretiminin iki katı büyüklüğünde. Doğrudan ekonomik etkisinin yanı sıra, endüstrinin önemli dolaylı ve uyarılmış etkileri vardır:

GSYİH'ye doğrudan katkı : Oteller, seyahat acenteleri, havayolları ve diğer yolcu taşımacılığı hizmetleri de dahil olmak üzere doğrudan turistlerle ilgilenen endüstrilerin yanı sıra doğrudan turistlerle ilgilenen restoran ve eğlence endüstrilerinin faaliyetleri tarafından oluşturulan GSYİH. Bu, bir ülkedeki toplam dahili Seyahat ve Turizm harcamalarından, bu endüstriler tarafından yapılan satın alımların (ithalat dahil) çıkarılmasına eşdeğerdir.
İstihdama doğrudan katkı : Seyahat ve Turizm endüstrisindeki doğrudan işlerin sayısı.
GSYİH'ye toplam katkı : Doğrudan Seyahat ve Turizm sektörü tarafından oluşturulan GSYİH artı dolaylı ve uyarılmış etkileri.
İstihdama toplam katkı : Seyahat ve Turizm sektöründe doğrudan yaratılan işlerin sayısı artı dolaylı ve uyarılmış katkılar.
 Doğrudan Harcama Etkileri

Ziyaretçi ihracatı : Uluslararası turistler tarafından hem iş hem de eğlence amaçlı seyahatler için ülke içinde yapılan harcamalar (ulaşım harcamaları dahil, ancak eğitim için yapılan uluslararası harcamalar hariç).
Yurtiçi Seyahat ve Turizm harcamaları : Bir ülke içinde o ülke sakinlerinin hem iş hem de eğlence amaçlı yaptığı harcamalardır .
Devletin bireysel harcamaları : Kültür (örneğin müzeler) veya eğlence (örneğin milli parklar) gibi ziyaretçilerle doğrudan bağlantılı Seyahat ve Turizm hizmetlerine devlet tarafından yapılan harcamalar .
İç turizm tüketimi : Ziyaretçi ihracatı, iç harcamalar ve hükümetin bireysel harcamaları dahil olmak üzere doğrudan turistlerle ilgilenen endüstriler tarafından bir ülke içinde üretilen toplam gelir.
İş Seyahati ve Turizm harcamaları : Bir ülkede yerleşikler ve uluslararası ziyaretçiler tarafından iş seyahati için yapılan harcamalar.
Boş Zaman Seyahati ve Turizm Harcamaları : Bir ülkede yerleşikler ve uluslararası ziyaretçiler tarafından boş zaman seyahatleri için yapılan harcamalar.
Dolaylı ve Kaynaklı Etkiler

Sermaye yatırımı: Seyahat ve Turizmde doğrudan yer alan tüm sektörler tarafından yapılan sermaye yatırımı harcamaları. Bu aynı zamanda diğer endüstrilerin yeni ziyaretçi konaklama ve yolcu taşıma ekipmanları gibi belirli turizm varlıklarına ve ayrıca belirli turizm kullanımı için restoranlar ve eğlence tesislerine yaptığı yatırım harcamalarını da oluşturur.
Devlet toplu harcamaları : Genel turizm faaliyetini destekleyen genel hükümet harcamaları. Bu, ulusal olduğu kadar bölgesel ve yerel hükümet harcamalarını da içerebilir. Örneğin, turizm tanıtımını, ziyaretçi bilgilendirme hizmetlerini, idari hizmetleri ve diğer kamu hizmetlerini içerir.
Tedarik zinciri etkileri : Seyahat ve Turizm sektörünün farklı sektörleri tarafından nihai turizm çıktılarına girdi olarak doğrudan yerli mal ve hizmet alımları.
Uyarılmış katkı : Seyahat ve Turizm tarafından doğrudan veya dolaylı olarak istihdam edilenlerin GSYİH'ye ve harcama istihdamına daha geniş katkısı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol