Sınıfta Covid-19 Öğrenci Gördüğünüzde Yapmanız Gerekenler

Öğrencilerinizden biri hasta görünüyorsa yapılması gerekenler
COVID-19 semptomlarını belirleme
En sık görülen semptomlar ateş, öksürük ve yorgunluktur. Diğer semptomlar nefes darlığı, göğüs ağrısı veya basıncı, kas veya vücut ağrıları, baş ağrısı, tat veya koku kaybı, kafa karışıklığı, boğaz ağrısı, tıkanıklık veya burun akıntısı, ishal, bulantı ve kusma, karın ağrısı ve deri döküntülerini içerebilir.
 

Okul hazırlıkları ve öğrencilerinizden biri belirtilerden herhangi birini gösterirse ne yapmalısınız?
Okulda belirli bir alanı (yani girişin yakınında) çocukların bekleyebileceği bir bekleme odası olarak belirleyin. İdeal olarak, bu oda iyi havalandırılmalıdır. Okul hemşireleri varsa bu bekleme alanında görevli personel olmaları tavsiye edilir. Öğrenciler kendilerini hasta hissederlerse ve/veya COVID-19 semptomları gösterirlerse, ebeveynleri/bakıcı tarafından alınmak üzere belirlenen odada beklemeleri gerekir. Daha sonra oda temizlenmeli, dezenfekte edilmeli ve sterilize edilmelidir.
Varsa hasta öğrenciye tıbbi maske sağlayın
Tüm personel, öğrenciler ve ziyaretçiler için binaya girişte, hasta kişileri tespit etmek için günlük vücut ısısı ve ateş öyküsü veya son 24 saat içinde ateş öyküsü olup olmadığını kontrol edin. 
Hasta öğrencileri ve personeli iyi olanlardan - damgalanmadan - ayırmak için bir prosedür ve ebeveynleri bilgilendirmek ve mümkün olan her yerde sağlık hizmeti sağlayıcıları/sağlık yetkilileri ile danışmak için bir süreç sağlayın
Duruma/bağlama göre öğrencilerin/personelin doğrudan bir sağlık kuruluşuna sevk edilmesi veya eve gönderilmesi gerekebilir.
Tüm öğrencileri evde kalmaya ve kendilerini hasta hissetmeleri durumunda kendilerini tecrit etmeye teşvik edin.
Sıcaklık taraması gerekiyorsa bir çalışma standardı geliştirin
Prosedürleri önceden ebeveynler ve öğrencilerle paylaşın.

Bitkisel ürünlerin doğru kullanılmasının son derece önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, şu bilgileri verdi: “Hipertansif bireylerde beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri en önemli başlangıç tedavisidir. İşte bu beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerini yaparken kan basıncını kontrol altına almak için bazen besinsel takviyeler kullanabiliriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol