Panik Atak Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Panik atak, psikiyatrik bozukluk ve bazı fiziksel hastalıklarda görülen yoğun korku, kaygı, endişe karışımı bir nöbettir. Uzmanlar tarafından psikolojik bir sendrom olarak görülse de hasta genelde gerçek sebebinin bulanamadığı bir hastalığı olduğunu düşünür. hastalık ne hafife alınmalı ne de korkulacak bir durum olarak görülmelidir.

Her iki durumun da kişiye zarar vereceğinin altını çizelim. Eğer içinde bulunduğunuz durumu gözünüzde çok büyütürseniz yaşayacağınız stres, dolayısıyla da kriz sıklığı artar. Diğer taraftan üzerinde durmaz ve tedavi görmezseniz de çok ciddi semptomlarla karşılaşabilirsiniz.

Panik atak için bir tür korku yanıtı ifadesi kullanılabilir. Vücudumuz stres, korku veya aşırı heyecan durumunda tepki verir. Bu tepkiler kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi bazı kişilerde sağlığı olumsuz etkileyecek düzeyde olabilmektedir. Hastalığın semptomları ve belirtileri çok ani bir şekilde gelişmektedir.

Krizin süresi en az 10 dk olurken, bir saate kadar sürdüğü görülmüştür. Ortalama olarak ise 20-30 dk içinde başlar ve biter. Kriz araba kullanırken, otururken, alışveriş yaparken, yürürken kısacası herhangi bir durumda oluşabilir. Bu nedenle bu kişilerin kendini streste hissedebileceği yerlerde yalnız olmaması önerilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al