Okullarda Maske Zorunluluğu Kalktı mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan vaka sayılarındaki düşüş nedeniyle, sağlık kurumları dışındaki yerlerde maske zorunluluğu kaldırıldı. 
İçişleri Bakanlığı’nın 30.05.2022 tarihli ve E-89780865-153-30939 sayılı yazısı. Bakanlığımız resmî ve özel okul/kurumlarının yüz yüze eğitim-öğretim ortamlarında öğrenci ve eğitim personelinin Covid-19 salgınının etkilerinden korunmasına yönelik önlemler, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tarafından belirlenmektedir.
 Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun İlgi (a)'da kayıtlı yazısı ile belirtilen güncel kararlar ve İçişleri Bakanlığının İlgi (b)'de kayıtlı yazısı ile getirilen yeni düzenlemelere göre, son üç günde ülkemizdeki vaka sayılarının 1000’in altında olduğu ifade edilerek toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğunun kaldırılması, ancak sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesi gerektiği belirtilmektedir.
Bu kapsamda, toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğuna son verilmesi, sağlık kuruluşlarında maske kullanım uygulamasına devam edilmesi, Bakanlığımızın "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu" uygulamalarına yukarıda belirtilen güncellemelerin yansıtılması, lokal seviyede ihtiyaç duyulabilecek tedbirlerin il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının karları doğrultusunda süreçlerin yürütülmesi gerekli görülmektedir.
Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda eğitim ortamlarında sürdürülen faaliyetlerin bu güncellemelere göre yönetilmesi uygun görülmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.
 Sadri ŞENSOY
 Bakan a.
 Bakan Yardımcısı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz