Memurlar Youtube'den Kanal Açıp Para Kazanabilir Mi?

Devlet memurlarının ticaret yapmasının yasak olduğu bilinmektedir. Zaman teknoloji zamanı ve teknolojinin nimetlerinden en fazla yararlanan kesim ise, Youtuber'lar. Devlette memur olarak görev yapan biri, Youtube'dan kanal açıp, bu kanal sayesinde maddi gelir elde etmesi yasal mı?


Dijital gelirlerde 1 lira bile kazanılsa vergisinin verilmezi lazım. Kanalın kazancının vergisini vermek için de şu anki kanunlara göre vergiyi verebilmek için de şahıs şirketi açmak zorundasınız. İşte işler burada zora giriyor. 657'ye göre "Ticari olarak mümessil, vekil ya da herhangi bir şirket sahibi ya da şirket ortağı olamazlar".

Kısaca özetlemek gerekirse youtuber tarafından üretilen ve youtube kanalına eklenen video fikri eser niteliğindedir. Fikri eser üretmek ticaret yasağı kapsamında değildir. Üretilen eser üzerinden gelir elde etmek de aynı şekilde yasak değildir. Elde edilen youtube adsense geliri vergiye tabiidir ve beyan edilerek ödenebilir. 

Yani bir öğretmen ya da normal bir memursanız, bu tarz kanallar açıp, açtığınız bu kanallar sayesinde maddi kazanç sağlamanızı engel teşkil edecek yasal bir durum yok. Devlete tabi çalışan her memur bu tarz işler yapıp maddi kazanç sağlayabilirler
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol