LGS'de 180 bin öğrenci sıfır puan çekti. 72 bin öğrenci sadece Matematikten sıfır çekti.

SORUN ;
LGS'de 180 bin öğrenci sıfır puan çekti. 72 bin öğrenci sadece Matematikten sıfır çekti.
NEDEN ve ÇÖZÜMÜ ;
Beden Eğitimi dersleri çok. O yüzdendir. Kaldıralım. Ortaokulda  Matematik 5 saat. 2 saat de seçmeli matematik. Yetmedi 2 saat de DYK kursu. Toplam 9 saat Matematik. Elde var sıfır.
Beden eğitimi dersi 2 saat. İmam Hatip ortaokulunda 1 saat. Yani sorun beden eğitimi dersinde. Tamamen kaldırın o ders saatini  de matematiğe verin gitsin. Belki sıfır çekmeyiz. 
Yazık. Çok yazık. Sana da yazık Ziya Selçuk.
Yok.Eğer "bu sınav fen liseleri ile proje okullarına kaliteli öğrenci seçiyor. Bu sonuç normal" diyorsanız. Anadolu Liseleri niye açık? Bu sonuçları alan öğrenciler istedikleri Anadolu Lisesine sınavsız yerleşiyor. Yazık değil mi bu okulda geçecek 4 seneye? Milletin parasına, kaybolan zamana? Mesleki eğitim ne olacak? Benim oğlum bomboş olarak And. Lisesinde son sınıfa geçti sayenizde. Meslek lisesine gitmek zorunda kalsaydı bir mesleği olurdu. And. Lisesi varken gider mi mesleki eğitime?
Mahvettin benim gibi velileri Ziya Selçuk.
Sanayi ve iş sektöründe çırak, kalfa ve usta sıkıntısı var. Kimin umurunda. Bu millete pahalıya mal olacak.  Hem de çok.
Değiştirin bu sistemi. Akademik liseler puanla alsın.Tamam. Ama kontenjanları %40- 50 yi geçmesin. Mesleki eğitim %50-60 civarında olsun.. Anadolu lisesi olmasın. Mesleki Ortaokullar açılsın.
Bakın görün nasıl  5-8 yıl sonra meseleler nasıl çözülüyor.
Çok mu zor?
Kime zarar?
Zaten ne denedi iseniz olmadı. 2 milyon 600 bin öğrenci Üniversite kapısında bekliyor. Yazııııık. Çok yazık. Ziya SELÇUK.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol