Konusu Öğretmen Öğrenci İlişkileri ve Aşkları Olan Filmler

Blossom Again
Güney Kore’de 30’lu yaşlarındaki özel bir okulda öğretmenlik yapan bir öğretmenin öğrencisi ile yaşadığı aşkı anlatan film bu ilişkinin ne kadar tehlikeli olabileceğini de izleyicilere sunuyor. Kim adlı öğretmen ile Lee adlı öğrencinin arasında dallanan aşk günden güne büyümektedir. İkisi de bu ilişkiden endişelidir.

Wild Things
Bir öğretmen öğrencisi ile yaşadığı aşk ilişkisi yüzünden öğrencisiyle sorunlar yaşamaya başlar. Aşk yaşadığı öğrenci ise daha sonra onu suçlar ve işler karışmaya başlar. Öğretmen hakkında açılan dava da ise gerçekler gün yüzüne çıkacaktır. Öğretmen öğrenci aşk filmleri konusunu işleyen film iyi bir seçenek olabilir.

To Sir With Love
Öğretmen öğrenci aşk filmleri arasında hayli bir eski olan film sizin için harika bir seçenek olabilir. Öğretmen ve öğrenci aşk ilişkilerindeki iki tarafı da izleyeceğiniz film sizi keyifli bir seyir keyfi yaşatacaktır.

A Teacher
Diana Watts Amerika’da Westerbrook lisesinde görevli bir edebiyat öğretmenidir. Annesi ile arasında yaşadığı sorunlarda onun hayatını daha zor bile getirmeye başlamıştır. Diana’nın bu kafa dağınıklığı ona doğru olmayan bir yerde yanlış bir aşka yelken açmasına neden olacaktır. Eric adlı öğrencisine aşık olan Diana, başına geleceklerden de habersizdir. Okul içerisinde yaşadıkları öğretmen ve öğrenci aşk ilişkisinin başlarına büyük belalar getireceklerine bilmelerine rağmen ikili ilişkilerinde devam etmektedir. Daha sonra ise Diana bu ilişkinin onu öğretmenlik kariyerine son vereceğini düşünerek ilişkiyi bitirmeye karar verir. Bu karar ikisi arasında farklı ilişki perspektiflerini doğuracaktır. “A teacher” adlı film, öğretmen öğrenci aşk filmleri arasında harika bir seçenek olarak yer alıyor.

P.S
Louise Harrington, bir üniversitede güzel sanatlar fakültesinde çalışmaktadır. Louise oldukça güzel, zeki ve çevresindeki ilgiyi üzerinde toplayan bir kadındır. Zaman içerisinde aniden ortaya çıkan genç bir öğrenci Scott ise Louise’nin başını döndürmeye yetecektir. Louise’in bu genç öğrenciye sırıl sıklam aşık olmasının sebebi ise lise zamanındaki erkek arkadaşıdır. Scott aşırı derecede Louise’nin eski lise sevgilisine benzemektedir. İkisi arasında yaşanan romantik ilişki ise izlemek isteyeceğiniz cinsten. Öğretmen öğrenci aşk filmleri arasında P.S adlı film sizi bekliyor.

Election
Okulda, lise sınıf başkanlık seçimleri yaklaşırken Tracy’nin seçimleri kazanacağı kesindir. Onun karşısına çıkacak hiçbir takip yoktur. Ancak öğretmenleri Jim’in bu seçimle alakalı başka planları bulunmaktadır. Bu planları uygularken ise olaylar karmaşık bir hale geliyor ve bir olay zinciri patlıyor. Election adlı film en iyi öğretmen öğrenci aşk filmleri arasında yer alıyor.

Wonder Boys
Profesör Graddy, üniversite de yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir. Üniversite de akademisyenlik yapmanın yanı sıra birçok romana da sahip olan Graddy’nin aşk hayatında yüzü gülmemiştir. Eski aşkları ya onu terk etmiştir ya da aldatmıştır. Aşk hayatı bir yana dursun edebi hayatında başarılara imza atan Graddy, artık yazmaya başladığı romanı bitirmek ister. Bu sırada ise öğrencisi olan Hannah Green’e aşık olmaya da başlayacaktır. Seyir keyfi yüksek bir öğretmen öğrenci aşk filmleri arıyorsanız, bu film tam size göre.

Öğretmen ve Öğrenci İlişkileri Üzerine Filmler
 

GOOD WILL HUNTING (CAN DOSTUM) / 1997
Can Dostum (İngilizce özgün adıyla Good Will Hunting), senaryosunu Matt Damon ve Ben Affleck’in yazdığı, başrollerinde Robin Williams ile birlikte oynadıkları Oscar ödüllü filmdir. Matt Damon ve Ben Affleck Film ile En iyi Senaryo ödülüne layık görülmiştür. Bu film ile kendilerini kanıtlamış, Hollywood Sinema dünyasında saygın bir konuma ulaşmışlardır. Film ile aldıkları ödül onlara sinema dünyasının kapılarını sonuna kadar açmış, birçok dev yapıtta kendi performanslarını sergileme şansı yakalamışlardır. Aradan gecen uzun zamana rağmen film kendini unutturmamış, izleyinin hafızasında kendine yer edinmiştir. Elbetteki filmde Robin Williams’ın sergilediği performans göz ardı edilemez, zaten sergilediği performans ile En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçilip Oscar kazanmıştır.

Will Hunting (Matt Damon) Massachuset üniversitesinde çalışan bir hademedir. Aynı zamanda çok zeki ve öğrenmeyi seven biridir. En yakın çocukluk arkadaşları ile bilikte zaman zaman mahalledeki diğer genç gruplar ile kavgaya ederler. bu yüzden başı kanunla derttedir ve son yaptığı kavgadan dolayı hapise gönderilir. Daha önce Will’in yeteneğini fark edip araştıran üniversite profesörü bir şartla Will’e kefil olup hapishaneden çıkarılmasını sağlar. Tek şart Will’in bir terapist tarafından tedavi edilip içindeki öfkenin dindirilp iyileşmesini sağlamaktır. Will terapist Robin Williams ile birlikte hayatını yeniden yönlendirmeye başlayacak, en yakın arkadaşı Ben Affleck ve yeni tanıştığı kız arkadaşı bu konuda ona destek olacaklardır.

2. DANGEROUS MINDS (SAKINCALI DÜŞÜNCELER) / 1995

Louanne Johnson, eski bir denizcidir. Ötekileştirilmiş kesimlerin, en bir ezilmişlerin devam ettiği bir okula öğretmen olarak işbaşı yapar. Adeta bir Hababam Sınıfı hüviyetindeki bu lise, öğretmenlerini yıldırmaktadır. Eski bir bahriyeli olan Johnson, hepsi toplumun dışlanmış kesimlerinden gelen öğrencilerin bulunduğu bu lisede daha fazla görevine odaklanacaktır. Bu çocuklara yardım etmek ister. Gerçek bir hikayeden uyarlama olan film, müzikleriyle de dikkat çekiyor. John N. Smith’in yönetmenliğindeki “Sakıncalı Düşünceler”in en önemli kozları, Michelle Pfeiffer’ın etkileyici performansı ve başta Gangsta’s Paradise hiti olmak üzere muhteşem soundtrack albümü…

3. DEAD POETS SOCIETY (ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ) / 1989

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği), Peter Weir yönetiminde 1989 yılında çekilmiş bir filmdir. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü almıştır.

1959 yılında geçen film, John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin çok disiplinli bir erkek okulu olan Welton Academy’de (takma adı Hell-ton) öğretmenlik yapmaya geldiğinde başlar. Bay Keating, çoğu baskı altında olan öğrencileri edebiyat ve şiirin bambaşka dünyasıyla tanıştırır. Onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak Welton Akademisinin felsefesine tam örtüşmeyen bu ders anlatımı akademi yönetimi tarafından da gözden kaçmayacaktır. Okul müdürü Bay Nolan, yeni edebiyat öğretmenini, öğrencilerinden birinin intiharı üzerine, sorumlu görmüştür. Bunu bahane ederek edebiyat öğretmeni Bay Keating’i okuldan ayrılmaya zorlamıştır, fakat bu ayrılığa onu anlayan öğrencilerinin verdiği tepki Bay Nolan’ı hayatı boyunca yaşadığı belki de en utanç duyacağı anına sürükler.

4. SCHOOL OF ROCK (HABABAM ROCK) / 2003

School of Rock, Jack Black’in başrolde olduğu, rock müzik hakkında bir komedi filmidir.

Gitarist olma hayalleri kurarak 30’unu bulmuş bir adamın hayatın gerçekleri ile yüzleşmesi ve es kaza sözleşmeli öğretmen olarak görev aldığı okulda içindeki Rocker ruhu dışarı çıkartmasını konu alıyor.

5. FREEDOM WRITERS (ÖZGÜRLÜK YAZARLARI) / 2007

Özgürlük Yazarları, 2007 yapımı bir Amerikan gençlik, drama filmidir. 9 Mart 2007’de Türkiye’de de yayınlanmıştır. Filmde, Hilary Swank, Scott Glenn, Imelda Staunton ve Patrick Dempsey’de rol almışlardır. Filmde Long Beach, Kaliforniya’da Woodrow Wilson Classical High School öğrencileri ve öğretmenleri Erin Gruwell’in Freedom Writers Diary isimli kitabı konu alınmıştır. Filmin yönetmeni Richard Lagravenese’dir.

Black Eyed Peas, “A Dream” ile, tarihte, en başarılı film müziklerinden birine imza atmıştır. Filmin soundtrack albümünde,Tupac Shakur tarafından seslendirilen “Keep Ya Head Up”’ta bulunmaktadır. Yılların, film ve televizyon dizi, müzik yapımcısı Sia ise, enstrümantal müziklerin yapımcılığını üstlenmiştir. Şarkısı, “Breathe Me”, soundtrack’te bulunmaktadır.

6. TAARE ZAMEEN PAR (YERDEKİ YILDIZLAR) / 2007

Taare Zameen Par, 2007 yapımı, yönetmenliğini Aamir Khan, Amole Gupte ve Ram Madhvani’nin yaptığı bir dram filmidir. Başrollerini Darsheel Safary ve Aamir Khan paylaşmaktadır.

Film Internet Movie Database sitesinde 10 üzerinden 8.4 puan almıştır. Ayrıca film Internet Movie Database en iyi 250 film listesinde yer almaktadır.

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan’ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan’ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.

7. MR. HOLLAND’S OPUS (SEVGİLİ ÖĞRETMENİM) / 1995

Glen Holland’ın en büyük amacı yapıcağı besteyle kendi adını unutulmaz isimler arasına yazdırmaktır.1965 yılında John F.Kennedy Lisesinde öğretmenliğe başladığında çoğu öğrencisine azimle her şeyin başarılabileceğini gösterir ve 30 yıllık kariyerinin sonunda eski öğrencilerinden unutulmaz bir hediye alır.

8. LEAN ON ME (HEP YANINIZDAYIM) / 1989

New Jersey’nin Paterson şehrinde bir lise,şiddet,uyuşturucu ve umutsuzluk içinde debelenmekte. Öğrencilerin çoğu Afro-Amerikan, fakirlik ve yokluk içindeki öğrencilerle dolu bu lisenin temel yetenek ve beceri testleri o kadar düşüktür ki, mesele belediye başkanına kadar intikal eder. Ortada çok büyük bir sorun olduğu bellidir. Müfettişler başkana sıradışı bir çözüm önerirler: Joe Clark.

”Birlikte batar, birlikte yüzer, birlikte çıkar, birlikte düşeriz.”

9. STAND AND DELIVER (KALK VE DİREN) / 1988

Matematik öğretmeni Jamie Escalante, çoğunlukla hispaniklerin (ABD’de 40 milyonu aşkın nüfusla yer alan, İspanyolca konuşan Latin kökenliler) devam ettiği bir devlet lisesine atanır. Çoğu çete mensubu gençlerin oluşturduğu öğrenciler eğitimle ilgilerini tamamen kesmiş, umutsuz ve ilgisiz öğretmenlerin etkisiyle okuldan soğumuşlardır. Escalante, öğrencilerin potansiyelini görüp, zekâlarını fark eder ve bir grup ümitsiz çete elemanını ülkenin matematik alanında en başarılı öğrencilerine dönüştürür.

”Bundan sonra hazıra konmak yok, bahane yok. Doğuştan karşınıza çıkan iki engeliniz var; ten renginiz ve isimleriniz. Bazı insanlar sırf bu yüzden daha az bilgili olduğunuz düşünüyor. Ama matematik bunu eşitleyecek.”

10. MONSIEUR LAZHAR (CANIM ÖĞRETMENİM) / 2011

Beşir Lazhar, bir öğretmenin intiharı ertesinde apar topar işe alınan Cezayir asıllı bir yedek öğretmendir.

Öğrenciler ona alışmaya çalışırken hâlâ mülteci olan Mösyö Lazhar da kendi dertlerine rağmen iyimserliğini kaybetmez.

”Herkes öğrencilerin travma yaşadığını sanıyor, asıl travmayı yaşayan öğretmenler. ”

11. LES CHORISTES (KORO) / 2004

Fond de l’Etang, Fransa’da bir sayfiyede sorunlu erkek çocukları için eğitim veren bir yatılı okuldur. 20. yüzyılın ortalarında, egoist, disiplin delisi bir müdür olan M. Rachin tarafından yönetilmektedir. Felsefesi aksiyon-reaksiyon şeklindedir. Ancak onun sistemi asi yaradılışlı çocuklar üzerinde hiçbir işe yaramamakla beraber ters tepkiye neden olmaktadır. Bir gün okula M.Clement Mathiue adında yeni bir eğitmen gelir. Orta yaşlardaki bu adam hayatı boyunca birçok şey için çabalayıp hayattaki yerini bulmaya çalışmış biridir. Her ne kadar çocukları ziyadesi ile haylaz bulsa da M. Rachin’in fikirlerine inanmaz.Tek çare en iyi bildiği aracı kullanmaktır. Müzik her derde deva olabilecek evrensel bir güçtür nihayetinde. Okul dahilinde kurduğu koro ile herkesin hayata bambaşka bir pencereden bakmasını sağlayacaktır. Koro en iyi yabancı film dalında Oscar ve Altın Küre adaylığı ile birlikte pek çok adaylık kazanan bir filmdir. Fransa’daki Sezar Ödülleri’nde En İyi Müzik ve Ses Ödüllerini almıştır.

”-Ama sizin çocuğunuz yok değil mi?-Hayır, aslında 60 tane çocuğum var.”

12. BEYOND THE BLACKBOARD (DERS TAHTASININ ÖTESİ) / 2011

Bazen bir film izlersiniz, bir hikaye dinlersiniz, işte bu hikaye büyük bir hayat dersi diye düşünürsünüz. Stacey Bess’in hikayesi böyle bir hikaye. Yaşanmış bir hikayeden uyarlanan filmde; 24 yaşındaki çiçeği burnunda öğretmen Stacey, her ne kadar bazı korkular ve ön yargılarla ilk dersine girse de, bir sığınma evinde, evsizlerden oluşan öğrencilerinin yaşamında büyük farklar yaratacaktır.

13. PRECIOUS (ACI BİR HAYAT ÖYKÜSÜ) / 2009

Precious (Acı Bir Hayat Öyküsü) hepimize çok yakın duran ama kendi aramızda bile konuşmak istemediğimiz konulardan bahsediyor. Aile içi şiddet, tecavüz, dışlanmışlık ve sefalet. Film bunları tüm acımasızlığı ile masaya yatırıyor ve bize olayları 16 yaşında bir genç kız üzerinden anlatıyor.

”Lütfen bana yalan söylemeyin, Bayan Rain. Sevgi benim için bir şey yapmadı. Beni dövdü, bana tecavüz etti, bana hayvan dedi, kendimi değersiz hissettirdi. Beni bıktırdı.”

14. THE BLIND SIDE (KÖR NOKTA) / 2009

The Blind Side, John Lee Hancock tarafından yazılan ve yönetilen bir Amerikan dram filmidir. Michael Lewis’in 2006 yılında yayımlanan The Blind Side: Evolution of a Game adlı kitabından uyarlanan film babasını hiç tanımamış ve annesi uyuşturucu müptelası olan Afro-Amerikan bir çocuğun futbol kariyerini anlatmaktadır. Normalden iri olan ve 13 kardeşinin arasında hiç ilgi görmeyen Michael Oher bir gün Bay ve Bayan Tuohy tarafından evlatlık alınır ve hayatı değişmeye başlar. Okuma ve yazması olmayan Michael yeteneğinin farkına varıp futbola başlar. Ulusal Futbol Liginin en çok aranan oyuncularından biri olacağını kimse tahmin edemezdi.

Film yapılacak olan 82. Akademi ödülleri’nde 2 adaylığa sahip olup bunlardan biri de en iyi film kategorisidir. Aynı zamanda Sandra Bullock bu filmle 2010 yılında yapılan Akademi Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ödülü kazanmıştır. Sandra Bullock The Blind Side ile en iyi kadın oyuncu Altın Küre ödülüne de layık bulunmuştur.

15. THE RON CLARK STORY (RON CLARK’IN HİKAYESİ) / 2006

Bir öğretmenin(Ron Clark(Matthew Perry)) başarı ve özveri dolu hayatının biyografi filmi. Bu filmde azim, inanç ve yerinde hırsın gibi öğeleri sıkla göreceksiniz. Başarmak için asla pes etmememizin gerektiğini. Tökezleyip yere düştüğünüz zaman tekrar ayağa kalkıp kaldığımız yerden devam etmemizi, çok güzel bir şekilde hayat tecrübesiyle anlatıyor.

16. THE EMPEROR’S CLUB (İMPARATORLAR KULÜBÜ) / 2002

William Hundert (Kevin Kline) prensiplerine bağlı, klasik bir öğretmendir. Ancak öğretmenin yaşamı, ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell (Emile Hirsch)’in sınıfa gelmesiyle değişmeye başlar. Yıllardır deneyimlerini ve bilgisini öğrencileriyle paylaşan William Hundert, öğrencilerin kendisi üzerindeki etkilerini fark edecektir.

”Genç yaşlarda olgunlaşmamışlık ortaya çıkar. Cahillik eğitilebilir. Sarhoşluk ayıltılabilir ama aptallık sonsuza dek sürer.”

17. ENTRE LES MURS (SINIF) / 2008

Sınıf (Fransızca: Entre les murs, asıl anlamı “Duvarların arasında”), Fransız yazar François Bégaudeau’nun 2006 tarihli romanından sinemaya uyarlanan bir film. Film 61. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye’yi kazanmıştır. 21 yıldır bu ödülü kazanan ilk Fransız filmidir.

18. TO SIR, WITH LOVE (SEVGİLİ ÖĞRETMENİM) / 1967

İngiltere’de fakir bir semtteki okulda geçen filmde lise son sınıfı oluşturan öğrenciler uyumsuz sorunlu ve suçlu gençlerdir. Sınıfın son öğretmeni istifa ederek kaçmıştır ve bu öğretmenin yerine gelen öğretmenimiz ise idealist ve pozitif bir kişidir. Sınıf her zaman yaptıklarını yaparak bu öğretmeni de kaçırtmak ister ama “Onlar sizi çözmeden siz onları çözün” sözüne uyan öğretmenimiz onlara istemedikleri şeyleri öğretmek yerine ihtiyaçları olan şeyleri öğretme kararı alır ve bir dizi kuralını öğrencilerine açıklar. Artık söz sırası öğrencilerindir.

Kaynaklar:

Vikipedi
Beyazperde.com
Sinemalar.com
SinemaTürk.com
Canlıhaber.com

Dizi ismi : My Teacher My Love ( Sensei Kunshu) 

Dizi konusu: Aklı bi kaç karış havadaki kızımız Samarun, bir gün yanında para olup olmadığına bakmadan bir güzel yemek yer, iş ödemeye gelince boş bir cüzdanla karşılaşır. Neyse ki arkasında sıra beklemekte olan yakışıklı bir ‘onii-chan’ ona para verir. Hem kibar hem de inanılmaz yakışıklı bir onii-chan! Ertesi gün okula geldiğinde, yeni matematik öğretmeniyle tanışır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol