Kintsugi Sanatı Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

En yüksek, en zenginleştirici Asya felsefelerinden üçünün buluştuğu bir nokta var. Wabi Sabi, Zen ve Mono No Aware bir araya geldiğinde. Bu süreksizlik teorisini, Kintsugi'nin sanatı olarak bilinen bu güzel kusur kutlamasını üretirler .

"Akraba" kelimenin tam anlamıyla altına, Tsugi ise doğrama anlamına gelir. Birlikte ifade, kelimenin tam anlamıyla "altınla birleştirmek" anlamına gelir.

Kintsugi'nin Kökenleri
In Muromachi döneminde de Japonya'da , Shogan Aşikaga Yoshimitsu kez sevdiği çay kase kırdı ve onarım için gönderdim Çin . Parça ona çirkin metal zımbalarla geri döndüğünde ve ustalarından çok daha estetik bir şey yapmalarını istediğinde dehşete düştü. Bu, çatlakları altınla doldurmanın benzersiz yönteminin tasarlandığı zamandır. Amaç, çanak çömlekteki çatlakları gizlemeye çalışmak değil, onları vurgulamak, tüm ihtişamıyla sergilemektir. Zen ustaları bunu felsefelerine uyguladıkça bu insanlara hizmet etmeye devam etti. Kintsugi, basit, kusurlu ve eskimiş olan her şeyi kutlayan wabi sabi'nin Zen ideallerine aittir.

Wabi sabi'nin savunucularından biri olan Sen No Rikyu (1522-1599) bir zamanlar masayı süslemek için çok sayıda pahalı, antika çaydanlık ve kavanoz alan bir ev sahibi tarafından cömert bir akşam yemeğine davet edildi. Ancak Rikyu, dışarıdaki esintiyle sallanan bir dalın görüntüsü karşısında büyülendi. Rikyu için bir araya getirdiği muhteşem yayılmaya karşı bu ilgisizlik, onu oldukça öfkeli ve kederli hissettirdi ve kavanozlardan birini yere düşürdü. Akşam yemeğinde diğer konuklar daha sonra parçalanmış parçaları bir araya getirmek için kintsugi kullanmaya karar verdiler. Rikyu'nun bir sonraki ziyaretinde, bilmeden aynı kavanoza gülümseyerek baktı ve onu “muhteşem” olarak nitelendirerek iltifat etti.


Değerli Yara İzleri Sanatı
Kintsugi tekniği birçok farklı şey önerir. Bir şey eskidiğinde daha değerli hale gelir , bu da bize eski nesillerden insanlara saygı duymayı, onlara sadece dünyadaki yükümlülükler olarak bakmamayı, onların bilgeliğini her gün daha fazla büyümek için kullanmayı öğretir. Kintsugi ayrıca insanlarda bir esneklik teorisini yansıtır.

Kintsugi sürecinin kendisi çok büyüleyici. Her bir seramik parça temizlenir ve kurutulur ve her parçanın nereye ait olduğunu anlamak için önce gevşek bir şekilde birbirinin etrafına yerleştirilir. Epoksi yapılır ve sabırla tekrar yapıştırılır, bu sırada altın tozu taşar. Önce üzerinde parmak izi bırakmadan bir arada tutulması gerekir ve bulaşmaz. Sabır ve dirençle parçalar birer birer bir bütün olarak geri geliyor. Yeni başlayanlar önce iki veya üç parça ile başlayabilir.

Kitsungi Ve İsyan
Kintsugi'nin ayrıca bir siyasi ve felsefi dayanıklılık geçmişi var. 16. yüzyıl çay seremonisi ustaları, o dönemde hakim olan zenginlik ve lükse başkaldırdı. Bunun yerine, zaman ve çabayla denenmiş ve test edilmiş basit şeylere değer vermeye karar verdiler. Seramikteki düzensizliğe yönelik bu özel ıstırap, genellikle "mottainai", israfın pişmanlığı ve ayrıca "mushin", yani değişimi kabul etme isteği gibi diğer Japon kavramlarıyla da bağlantılıdır.


Felsefenin psikolojik bir zeminden pratiği, egolarımız veya itibarımız, sağlığımız ve tüm maddi ilişkilerimiz bir miktar aşınma ve yıpranmadan geçtikten sonra, zayıflıklarımıza teslim olduğumuzda, hatalarımızı kabul etmenin ve kabul etmenin samimi olduğunu gösterir. işlem. İlişkilerde güvenin temel taşını oluşturmaya devam eder ve bağışlamayı teşvik etmeye yardımcı olur. Psikologlar bu etkiyi, diğer insanların dürüstlüğünü takdir etmemize rağmen, genellikle kendi kusurlarımızı kabul etmekten çekindiğimiz “güzel dağınıklık etkisi” olarak adlandırırlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13