Japon Eğitim Sistemi

1. Japon çocuklar 4. sınıfa gelene kadar sınava girmezler.

Garip görünebilir, ancak Japon okulları görgü kurallarını bilginin önüne koyar. Onların hedefi ilk 3 yıllık bilgi birikimini yargılamayın, çocuklarının karakterini geliştirmek ve görgü kurmaktır. Nasıl cömert, empatik ve şefkatli olunacağını öğrenirler. Ayrıca başkalarına saygı duymaları ve doğa ve hayvanlarla nazik bir bağ geliştirmeleri öğretilir.

2. Çocuklar okulu kendileri temizler.

Dünyanın geri kalanındaki okullar, okulu düzenli tutmak için kapıcılar ve veliler istihdam ederken, Japonya'da durum böyle değil. Orada sınıfların, kafeteryaların ve hatta tuvaletlerin temizliğinden öğrenciler sorumludur .

Japon eğitim sistemi , birlikte temizlemenin öğrencilere birbirlerine yardım etmeyi ve takım halinde çalışmayı öğrettiğine inanıyor . Ve zamanlarını masaları silerek, yerleri süpürerek ve paspaslayarak geçirerek, öğrenciler kendi çalışmalarına ve başkalarının çalışmalarına saygı duymayı öğrenirler.

3. Öğrenciler öğretmenleriyle birlikte sınıfta yemek yerler.

Diğer ülkelerde, bir öğretmenin öğrencileriyle birlikte yemek yediğini görmek söz konusu olmayabilir, ancak Japonya'da bu norm, olumlu bir öğrenci-öğretmen bağının kurulmasında  yararlı kabul edilir . Yemek yerken, bir aile ortamı oluşturmaya yardımcı olabilecek gerçekten faydalı sohbetler yapılabilir.


Ayrıca Japon eğitim sistemi, öğrencilerin sağlıklı ve dengeli yemekler yemesini sağlar . Bu nedenle, devlet ilk ve ortaokullarında öğle yemeği, sağlık uzmanları ve kalifiye şefler tarafından geliştirilen standart bir menüye göre pişirilir.

4. Okul sonrası atölyelere katılırlar.

Okul sonrası atölyeler veya hazırlık okulları Japonya'da çok popüler. Burada öğrenciler 6 saatlik okul günleri dışında yeni şeyler öğrenebilirler . Dersler akşamları yapılır ve çoğu Japon öğrenci, iyi bir ortaokula gidebilmek için onlara katılır. Ve dünyadaki birçok öğrencinin aksine, Japonlar hafta sonları ve tatillerde bile ders çalışıyor.

5. Diğer derslerin dışında Japon öğrenciler şiir ve Japon kaligrafisini öğrenirler.

Shodo olarak da adlandırılan Japon kaligrafisi, insanların anlamlı ve yaratıcı bir şekilde anlamlı kanji karakterleri (Japonca yazı sisteminde kullanılan Çince karakterler) yazdıkları bir sanat biçimidir.

Haiku ise okuyuculara derin duyguları iletmek için basit cümlelerin kullanıldığı bir şiir biçimidir. Bu şiir biçiminin entelektüel, tedavi edici ve estetik etkileri olduğu  düşünülmektedir . Bu sınıfların her ikisi de çocuklara asırlık geleneklerine saygı duymayı ve kültürlerini takdir etmeyi öğretir .

6. Hemen hemen her öğrenci okul üniforması giymek zorundadır.

Üniforma Japonya'da neredeyse her ortaokulda politika engelleri kaldırmak ve yardım öğrencileri arasında topluluk, aile ve beraberlik duygusu teşvik etmek amaçlanmaktadır. Bir kıyafet yönetmeliği, öğrencilerin dikkatinin öğrenmeye ve büyümeye yönlendirilmesine olanak tanır ve ayrıca çocukları giyim dışındaki yöntemlerle kendini ifade etmeye teşvik eder.

Bonus: Japon okulları İsimsiz Boyalar kullanıyor

İsimsiz Boyalar, tanıdık renk adlarını yalnızca ana renklerin görsel tasvirleriyle değiştirir: macenta, sarı ve camgöbeği. Ek turuncu, yeşil veya mavi tonları oluşturmak için görsel etiketleme sistemi de orantıya dayanır ve az çok farklı bir rengi gösterir.

Boyadaki denklemler, çocukların renk teorisinin bazı temel kavramlarını anlamalarına yardımcı olur ve onlara eğlenceli bir şekilde yeni renkleri nasıl birleştirip yaratacaklarını öğretir.

Ülkenizdeki eğitim sistemi nasıl? Bu yöntemlerden hangilerinin ülkenizdeki okullarda uygulanmasını tercih ederdiniz?

Kaynak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol