Facebook'ta Instagram'da rez ne demek? Rez alın nedir?

Sosyal medyada türeyen ifadeler sanki yıllarca bizleymiş gibi dilimize yerleşiyorlar. Bunlardan biri de son zamanlarda özellikle gençler arasında sıkça kullanılan rez almak ifadesi. Sosyal medyayı daha az kullanan kişiler bu dile hakim olamıyor. Peki rez nedir?

Rez almak, rezervasyon işlemli yaptırmak anlamında kullanılıyor. Aynı durum sosyal medya ve forumlar içinde geçerli bir durum oluyor. Kişiler herhangi bir gönderiye rez yazarak, o gönderi hakkında olacakları görmek ve bildirim almak istiyor


Rez Ne Demek?


Özellikle sosyal medya uygulamalarında paylaşım altındaki yorumlarda görünen bu ifade tüm sosyal medya uygulamalarında aynı anlama geliyor. Burada vereceğim cevap sadece instagramda rez ne demek soruna değil genel olarak "rez" ifadesinin anlamını açıklıyor.
Rez; rezervasyon veya rezerve kelimesinin kısaltmasıdır. Sosyal medya uygulamalarında paylaşım altlarına, forumlarda kullanılır genelde. Rezin anlamını açıkladığıma göre rez almanın ne anlama geldiğine bakalım.


Rez almak ne demek?Rez alın ne demek soruna gelecek olursak; forumlarda, sosyal medya uygulamalarında, bunu yazan üyeler "Bunu buraya yazdım, buraya gelecek yorumlarla ilgileniyorum, bildirim almak istiyorum, buradaki yazan / yazılacak olan yorumları okuyacağım" anlamında kullanır.


Rez almanın avantajlarına bakacak olursak;

  •     İlgili konuyu, başlığı, paylaşımı kaybetmezsin,
  •     Paylaşıma yapılan yorumlardan bildirim alarak anlık takip edersin,
  •     Yapılan yorumların hepsini topluca okuyabilirsin.

Bu avantajlardan faydalanmak, hiçbir şeyi kaçırmamak için rez alın. Konu bu kadar basit aslında. Rez alırken en çok kullanılan ifadelerse "Rez alın ortalık karışacak", "Buralar dolmadan rez alın", "Yarın, akşam ortalık karışacak rez alın" gibi sözlerdir. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol