Facebook A/B Testi Nedir? Facebook A/B Testi Nasıl Yapılır?

A/B Testi, bilim dünyasında aslında bir deney olarak ifade edilmektedir. Bu deneylerde bir kontrol grubu ve bir de varyasyonlar vardır. Yapılan deneyin sonucuna göre veriler kontrol edilerek hangi varyasyonun daha iyi sonuç verdiği A/B Testi ile tespit edilir.

Test etmek istediğiniz bir değişkeni seçtikten sonra, bütçenizi eşit olarak böleriz ve görünürlüğü kreatifinizin, hedef kitlenizin veya reklam alanınızın her bir sürümü arasında rastgele paylaştırırız. Bunun ardından A/B testleri, her bir stratejinin performansını Sonuç Başına Ücret veya Dönüşüm Yükselişi Başına Ücret bazında bir hariç tutma kullanarak ölçebilir.

Reklamlarınızdaki değişiklikleri ölçmek veya iki farklı stratejiyi hızlıca karşılaştırmak istediğinizde A/B testlerini tavsiye ederiz. Verimsiz yayına ve güvenilir olmayan sonuçlara neden olabileceğinden A/B testlerini reklam setlerini veya kampanyaları manuel olarak açıp kapatmak gibi ciddi olmayan testler gerçekleştirmek yerine yeni stratejiler öğrenmek için kullanmalısınız. A/B testleriyle hedef kitlenizin eşit olarak bölündüğünden ve istatistiksel olarak karşılaştırılabilir olduğundan emin olabilirsiniz ancak ciddi olmayan testler çakışan hedef kitlelere neden olabilir.

Facebook ve Instagram reklamları için aslında A/B Testleri de bu amaca hizmet eder. A/B Testleri sayesinde hangi reklam kampanyanızın daha verimli çalıştığını tespit ederek, reklam maliyetlerini azaltabilir, reklamlardan aldığınız verimi artırabilirsiniz.

A/B Testleri sayesinde,

  • Hedef kitleleri,

  • Reklam kreatiflerini,

  • Yayın optimizasyonlarını,

  • Reklam alanlarını kıyaslayarak en iyi sonucu aldığınız reklam kampanyanızı belirleyebilirsiniz.

A/B Testleri Facebook & Instagram Mağaza Trafiği reklam modeli dışındaki tüm reklam modellerinde kullanılabilir.

Facebook & Instagram A/B Testi nasıl yapılır?

Facebook Business Manager > Reklam Yöneticisi > Oluştur‘a tıklayarak reklam stratejileriniz doğrultusunda herhangi bir reklam modeli seçiniz.

Aşağıdaki Reklam Verme Amacı kısmından A/B Testi Oluştur‘a tıklayarak kıyaslama yapmak istediğiniz değişkeni seçiniz.

Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Örneğin ben değişken olarak reklam alanlarını kıyaslamak istiyorum. Reklam kampanyam için en verimli reklam alanının Facebook Akış mı yoksa Instagram Akış mı olduğunu A/B Testi yaparak ölçmek istiyorum. Yukarıdaki açılır pencereden Reklam Alanlarına tıklayarak devam edebilirim.

Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Yukarıda gördüğünüz gibi Reklam Seti alanında değişkenimizi Reklam Alanı olarak belirlediğimiz için karşımıza iki farklı reklam alanı kısmı yer alıyor. Bunlardan bir tanesi A reklam kampanyası, diğeri de B reklam kampanyası için.

Yani biz burada 2 adet reklam çıkacağız. A reklamında reklam alanı kısmında sadece Facebook Akışı seçerken, B reklam alanında sadece Instagram Akışı seçeceğiz. Bunun dışında bu iki reklamın hedef kitlesi, reklam metni, bütçesi, görseli, kreatifi her şeyi aynı kalacak.

Biz eğer Facebook Akış ve Instagram Akışın yanında, Instagram Hikayeler reklam alanının da performansını ölçmek isteseydik Bir Reklam Seti Ekle butonuna tıklayarak C reklamını ekleyebilir, Instagram Hikayeler reklam alanını da test edebilirdik.

Dikkat etmemiz gereken önemli bir husus da bütçe yönetimidir. Örnek vermek gerekirse A/B Testi için günlük 50 TL reklam bütçemiz olsun. Sistem bu bütçeyi günlük olarak 25 TL A reklamına, 25 TL B reklamına ayırarak bölüyor. Belirlediğimiz günün sonunda sistem, kazananı yani hangi reklam kampanyanızın daha verimli olduğunu size gösteriyor.

Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

A/B Testi için reklam bütçeniz ve gün sayısı ne kadar fazla olursa tahmini test gücü de o kadar yüksek oluyor yani o kadar keskin sonuçlar alabiliyorsunuz.

Devama tıklayarak reklam kimliği kısmına gidebilir buradaki alanları doldurduktan sonra A/B Testi reklamınızı yayına alabilirsiniz. Belirlediğiniz günün sonucunda sistem kazanan reklamı belirleyecektir ve böylelikle hangi reklam alanının sizin için daha verimli olduğunu ölçmüş olacaksınız.

ahmetbalat.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol