Dolgu Yaptırılan Dişe Tel Takılır mı?

Dolu yapılan dişe tel takılabilir mi? Diş sorunu bir çok insanın sıkıntılarından biridir. Özellikle diş teli taktırmak isteyenler, diş teli taktırdıktan sonra neler yaşayacaklarını merak ediyorlar.

Peki dolgulu dişe tel takılır mı? Evet dolgu yaptırılan dişlere tel taktırılabilir. 

İşte üç genel parantez türü. Bir tüp braketi – solda. Ortada ikiz bir braket. Sağda bir kendi kendine ligasyon braketi. 

Ortodontik braketler, telleri tutmak için bir "yuva" ve bağları veya elastikler gibi diğer ekleri tutmak için "kanatlar" ve "kancalar" dahil olmak üzere farklı bileşenlere sahiptir. Ark tellerinin uçları ortodontik “tüpler” içerisinden geçer ve yerinde tutulur.

Tüp braketi, tel yerleştirildikten sonra teli tutar. Tüp braketler genellikle arka dişler için kullanılır çünkü azı dişlerine ulaşım zordur ve ağır ısırma kuvvetleri vardır. Bir boru braketi ile, telin fazladan bağlanmasına gerek yoktur ve tel, yerleştirildikten sonra sıkıca yerinde tutulur.

Tersine, ikiz braketler, teli yerinde tutmak için kanatların etrafına küçük elastik sargılarla teli yuvalarında destekler. Bunlar, ayar ziyaretleri için her geldiğinizde seçtiğiniz renkli kravatlar!

Kendinden ligasyon braketlerinde kapı şeklinde yerleşik “bağlar” bulunur. Kapı kapatıldığında, tel yerinde tutulur.

Ayarlama (sıkma) ziyareti sırasında ortodontistiniz, dişlerinizde belirli hareketlerin gerçekleşmesini sağlamak için braketlere farklı bir şekil, boyut veya materyalden ark teli yerleştirilmesine veya lastiklerin ayakkabı bağlarınız gibi yeniden bağlanmasına karar verir. Bazen ortodontistiniz bazı dişleri farklı yönlere hareket ettirmek için ark tellerinde bazı kıvrımlar yapar. Birbirine bağlanan elastik bağlar olan “güç zincirleri” kullanılarak boşluklar kapatılabilir. Restoratif diş hekiminiz tarafından yeniden şekillendirilmesi için dar dişlerin etrafında boşluklar oluşturmak için helezon yaylar kullanılarak boşluklar açılabilir. Isırmayı hizalamaya yardımcı olması için dişlerinizi farklı alanlarda ve yönlerde tutan lastikler takmanız önerilebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol