Bitcoin Nedir? Bitcoin'i Saklamanın En Güvenli Yolları Nelerdir?

2017'nin sonlarında fiyatta zirveye ulaştıktan ve ardından popülaritesini kaybeden Bitcoin gibi kripto para birimleri, 2019 ve 2020 boyunca tüm zamanların en yüksek seviyelerini aşarak daha önemli bir artış yaşadı. Bu gerçekleştikçe, duyurulan hack olaylarının sayısı da arttı. Pek çok yatırımcının sistemde yeni olduğu ve yatırımlarını nasıl güvende tutacaklarını bilemeyecekleri göz önüne alındığında, bilgisayar korsanları fon çalmanın ustaca yollarını buluyorlar. En göze çarpan hırsızlıklardan bazıları, gözle görülür şekilde gerçekleşen hırsızlıklardır: bazı bilgisayar korsanları, bir cüzdan için diğerine bağlanmış jetonları açıkça yeniden yönlendirir. Kurbanlar, jetonlarının onlardan çalınmasını izliyor, bu konuda yapabilecekleri hiçbir şey yok.


TEMEL ÇIKARIMLAR
Kullanıcılar, hırsızlık, bilgisayar arızası, erişim anahtarlarının kaybı ve daha fazlası sonucunda bitcoin ve diğer kripto para belirteçlerini kaybedebilir.
Soğuk depolama (veya çevrimdışı cüzdanlar), bitcoin tutmak için en güvenli yöntemlerden biridir, çünkü bu cüzdanlara İnternet üzerinden erişilemez, ancak sıcak cüzdanlar bazı kullanıcılar için hala uygundur.
En güvenli depolamayla ilgilenenler, tüm uzun vadeli Bitcoin ve kripto para depolamaları için bir donanım cüzdanı kullanmayı düşünmelidir.
Tıpkı fiziksel bir cüzdanda nakit veya kart saklama şeklimiz gibi, bitcoinler de bir cüzdanda, yani dijital bir cüzdanda saklanır . Sayısal cüzdan donanım veya web tabanlı olabilir. Cüzdan ayrıca bir mobil cihazda, bir bilgisayar masaüstünde bulunabilir veya kağıda erişim için kullanılan özel anahtarları ve adresleri yazdırarak güvende tutulabilir.. Ancak bu dijital cüzdanlardan herhangi biri ne kadar güvenli? Bunun cevabı, kullanıcının cüzdanı nasıl yönettiğine bağlıdır. Her cüzdan, bitcoin sahibinin para birimine erişemeyeceği bir dizi özel anahtar içerir. Bitcoin güvenliğindeki en büyük tehlike, bireysel kullanıcının belki de özel anahtarı kaybetmesi veya özel anahtarın çalınmasıdır. Özel anahtar olmadan, kullanıcı bitcoinlerini bir daha asla göremez. Özel anahtarı kaybetmenin yanı sıra, bir kullanıcı bilgisayar arızaları (bir sabit diski çökertme), hackleme veya dijital cüzdanın bulunduğu bir bilgisayarı fiziksel olarak kaybetmesi nedeniyle de bitcoinini kaybedebilir.


Aşağıda, bitcoin'i güvenli bir şekilde depolamanın en iyi yollarından bazılarına bir göz atacağız.


Sıcak Cüzdan
Çevrimiçi cüzdanlar aynı zamanda "sıcak" cüzdanlar olarak da bilinir. Sıcak cüzdanlar, bilgisayarlar, telefonlar veya tabletler gibi internete bağlı cihazlarda çalışan cüzdanlardır. Bu, güvenlik açığı yaratabilir çünkü bu cüzdanlar  , bu internet bağlantılı cihazlarda paralarınızın özel anahtarlarını oluşturur  . Bir sıcak cüzdan, varlıklarınıza hızlı bir şekilde erişme ve işlem yapma biçiminiz açısından çok kullanışlı olabilirken, aynı zamanda güvenlikten de yoksundurlar.

Bu kulağa çok zor gelebilir, ancak bu sıcak cüzdanları kullanırken yeterli güvenliği kullanmayan kişilerin paraları çalınabilir. Bu, nadir görülen bir durum değildir ve çeşitli şekillerde olabilir. Örneğin, Reddit gibi halka açık bir forumda ne kadar Bitcoin tuttuğunuzla övünmek veya hiç güvenlik kullanmadan ve onu sıcak bir cüzdanda saklamak akıllıca olmaz.


Bu cüzdanların küçük miktarlarda kripto para birimi için kullanılması amaçlanmıştır. Sıcak bir cüzdanı bir çek hesabına benzetebilirsiniz. Geleneksel finansal bilgelik, paranızın büyük bir kısmı tasarruf hesaplarında veya diğer yatırım hesaplarında bulunurken, yalnızca bir çek hesabında para harcamak gerektiğini söyler. Aynı şey sıcak cüzdanlar için de söylenebilir. Sıcak cüzdanlar, mobil, masaüstü, web ve çoğu takas saklama cüzdanını kapsar. 


Burada, kripto para birimini bir değişim cüzdanında tutmanın, onu kişisel cüzdanınızda tutmakla aynı şey olmadığını unutmamak önemlidir. Borsa cüzdanları, borsa tarafından sağlanan saklama hesaplarıdır. Bu cüzdan türünün kullanıcısı, bu cüzdanda tutulan kripto para biriminin özel anahtarının sahibi değildir. 

Takasın saldırıya uğradığı veya hesabınızın ele geçirildiği bir olay meydana gelirse, paranız kaybolur. Kripto para borsaları, SIPC veya FDIC sigortası sağlamaz, bu da kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde depolanmasını özellikle önemli kılar. "Anahtarınız değil, madeni paranız değil" ifadesi, kripto para forumlarında sık sık tekrarlanan bir kavramdır. Daha önce de belirtildiği gibi, herhangi bir sıcak cüzdanda, özellikle de bir değişim hesabında büyük miktarlarda kripto para bulundurmak akıllıca değildir. Bunun yerine, fonların çoğunu kendi kişisel "soğuk" cüzdanınıza çekmeniz önerilir (aşağıda açıklanmıştır). Exchange hesapları  Coinbase ,  Gemini ,  Binance ve diğerlerini içerir.

Bu cüzdanlar internete bağlıyken potansiyel bir saldırı vektörü oluştururken, hızlı bir şekilde işlem yapma veya kripto para birimi ticareti yapma yeteneği için hala çok kullanışlıdır.

Soğuk Cüzdan
Bir sonraki cüzdan türü ve depolama için en güvenli seçenek soğuk cüzdanlardır. Soğuk bir cüzdanın en basit tanımı, internete bağlı olmayan ve bu nedenle tehlikeye atılma riski çok daha az olan bir cüzdandır. Bu cüzdanlar, çevrimdışı cüzdanlar veya donanım cüzdanları olarak da adlandırılabilir. 

Bu cüzdanlar, bir kullanıcının adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan bir şey üzerinde saklar ve tipik olarak paralel çalışan bir yazılımla birlikte gelir, böylece kullanıcı portföyünü özel anahtarını riske atmadan görüntüleyebilir. 

Kripto para birimini çevrimdışı depolamanın belki de en güvenli yolu bir  kağıt cüzdan kullanmaktır . Kağıt cüzdan, belirli web sitelerinden üretebileceğiniz soğuk bir cüzdandır. Daha sonra  , bir kağıda yazdırdığınız hem genel hem de özel anahtarlar üretir  . Bu adreslerde kripto para birimine erişme yeteneği, yalnızca o kağıt parçasına sahipseniz mümkündür. Birçok kişi bu kağıt cüzdanları lamine ediyor ve bunları bankalarındaki emanet kasalarında veya hatta evlerinde bir kasada saklar. Kağıt cüzdanlar, bir kağıt parçası ve blok zincirinin kendisi dışında karşılık gelen bir kullanıcı arayüzüne sahip değildir. 

Bir donanım cüzdanı, genellikle bir kullanıcının özel anahtarlarını güvenli bir şekilde saklayan bir USB sürücü cihazıdır. Özel anahtarlar ağa bağlı bilgisayarınızla veya potansiyel olarak savunmasız yazılımla hiçbir zaman temas etmediğinden, kişinin bilgisayarında bulunabilecek virüslerden etkilenmediğinden, bunun sıcak cüzdanlara göre ciddi avantajları vardır. Bu cihazlar aynı zamanda tipik olarak açık kaynaklıdır ve topluluğun kullanımının güvenli olduğunu beyan eden bir şirket yerine güvenliğini belirlemesine izin verir.

Soğuk cüzdanlar, Bitcoin'inizi veya diğer kripto para birimlerini saklamanın en güvenli yoludur. Ancak çoğunlukla, kurulum için biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Kripto para birimine sahip olmakla ilgilenen herkesin güvenli depolama ve hem sıcak hem de soğuk cüzdan kavramlarını öğrenmesi çok önemlidir.

Fiziksel Paralar
Bitcoin yatırımcılarının fiziksel Bitcoin satın almalarına izin veren hizmetler artıyor . Satın aldığınız madeni paranın önceden belirlenmiş bir Bitcoin miktarını kapsayan kurcalamaya dayanıklı bir etiketi olacaktır. Fiziksel madeni parayı satın almak için, madeni paranın kendisinin üretim ve sevkiyat maliyeti nedeniyle satın aldığınız Bitcoin'in değerinin üzerinde küçük bir prim ödemeniz gerekebilir.

Diğer Güvenlik Önlemleri
Destek olmak
Tüm bitcoin cüzdanınızı erken ve sık sık yedekleyin. Bir bilgisayar arızası durumunda, dijital cüzdandaki para birimini kurtarmanın tek yolu düzenli yedekleme geçmişi olabilir. Tüm wallet.dat dosyalarını yedeklediğinizden ve ardından yedeklemeyi birden çok güvenli konumda (örneğin bir USB, sabit sürücü ve CD'lerde) sakladığınızdan emin olun. Sadece bu değil, yedeklemede güçlü bir parola belirleyin.

Yazılım güncellemeleri
Yazılımınızı güncel tutun. Güncellenmemiş bitcoin yazılımı üzerinde çalışan bir cüzdan, bilgisayar korsanları için yumuşak bir hedef olabilir. Cüzdan yazılımının en son sürümü, daha iyi bir güvenlik sistemine sahip olacak ve böylece bitcoin'lerinizin güvenliğini artıracaktır. Yazılımınız en son güvenlik düzeltmeleri ve protokolle güncellenirse, cüzdanın gelişmiş güvenliği nedeniyle büyük bir krizden kurtulabilirsiniz. Bitcoinlerinizi daha güvenli hale getirmek için mobil cihazınızı veya bilgisayar işletim sistemlerinizi ve yazılımınızı sürekli olarak güncelleyin.

Çoklu İmza
Çoklu imza kavramı biraz popülerlik kazandı; bir işlemin gerçekleşmesi için birkaç kişiden (örneğin 3 ila 5) onay içerir. Bu nedenle, tek bir kontrolör veya sunucu işlemleri gerçekleştiremediğinden (yani, bir adrese bitcoin göndermek veya bitcoin çekmek) hırsızlık tehdidini sınırlar. İşlem yapabilecek kişiler başlangıçta kararlaştırılır ve bunlardan biri bitcoin harcamak veya göndermek istediğinde gruptaki diğer kişilerin işlemi onaylamasını ister.

Kaynak: https://www.investopedia.com/news/bitcoin-safe-storage-cold-wallet/#:~:text=Cold%20storage%20(or%20offline%20wallets,still%20convenient%20for%20some%20users.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol